Everesta, s.r.o.

Syndikovat obsah Ekonomika - Aktuálně.cz
Aktuálně.cz - kompletní zpravodajství, zprávy z domova i ze světa
Aktualizace: 1 rok 34 týdnů zpět

Češi na tom nejsou tak špatně, jak tvrdí britští odboráři. Firma přepočítala čísla o růstu mezd

20.08.2016

Praha – Reálné mzdy, tedy výdělky po odečtení inflace, rostly v České republice výrazněji, než uvádí nedávné porovnání sestavené britskou odborovou centrálou Trades Union Congress (TUC). Upozorňuje na to česká společnost Trexima, která se specializuje právě na shromažďování a analyzování dat o mzdách v Česku.

Odboráři na základě údajů z členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) uvedli, že Češi si v letech 2007 až 2015 polepšili o pouhé jedno procento. V porovnání 29 zemí tak skončili pátí od konce s růstem jen o 1,1 procenta. Méně rostly mzdy už jen v Itálii (o 0,9 procenta), v dalších třech zemích pak reálné výdělky dokonce klesly – v Portugalsku (o 3,7 procenta), Velké Británii a Řecku (shodně o 10,4 procenta). Jednoznačně nejvíce si polepšilo Polsko – o 23 procent.

Analytikům ze společnosti Trexima se ale tato čísla nezdála, rozhodli se je proto ověřit. “Překvapilo nás, že by se podle TUC měla Česká republika srovnávat třeba s Řeckem, které v minulých letech v rámci svých opatření dokonce snižovalo i minimální mzdu,“ uvádí statistička Kateřina Duspivová.

A „přepočítané“ výsledky pak mimo jiné ukazují, jak se čísla mohou lišit podle zvolené metodiky. Trexima totiž uvádí růst reálných mezd v Česku v letech 2007 až 2015 v rozmezí od 4,6 do 14,9 procenta. Každopádně výrazně více, než tvrdili Britové.

Společnost Trexima nejdříve spočítala výsledky s využitím čísel od OECD, na která se odvolávají i sami odboráři. Výsledek ukázal, že růst byl vyšší – o 4,6 procenta místo 1,1 procenta uváděných TUC.

Ještě k výraznějším rozdílům pak analytici z Treximy došli za pomoci tří statistických metod (index spotřebitelských cen, výdaje na konečnou spotřebu domácností a deflátor HDP), které se pro výpočet reálných mezd běžně užívají. Údaje čerpali z databáze České národní banky ARAD a z podnikové statistiky Českého statistického úřadu.

Růst reálné mzdy podle jednotlivých metod přepočtu na stálé ceny roku 2010 Metody Podle CPI Podle deflátoru konečné spotřeby domácností Podle deflátoru HDP Růst reálné mzdy mezi rokem 2007 a 2015 7,7 % 11,9 % 14,9 % Průměrné meziroční tempo růstu 0,9 % 1,4 % 1,8%

Zdroj: Trexima na základě dat ČSÚ a ČNB

Po přepočtu s využitím indexu spotřebitelských cen (CPI), který sleduje vývoj cen spotřebního zboží a služeb, se průměrná reálná mzda za celé období zvýšila o 7,7 procenta.

Podle deflátoru konečné spotřeby domácností, jenž zachycuje změnu cen v rámci celého spektra zboží a služeb nakupovaných domácnostmi, dosáhl růst 11,9 procenta.

Nejvyšší nárůst – o 14,9 procenta – potom ukazuje poslední index. "Do tabulky jsme zařadili i deflátor HDP, protože se na národní účty odvolává právě TUC. Pomocí něho lze sledovat změny cenové hladiny v rámci celé ekonomiky," dodává Duspivová.

Zhruba jedno procento, které uvedly britské odbory, by tak spíše odpovídalo průměrnému meziročnímu nárůstu. S tím by souhlasily i údaje českých odborářů, kteří se opírají o data Českého statistického úřadu. "Průměrné roční tempo růstu reálných mezd za roky 2007 až 2015 dosáhlo 0,96 procenta," uvádí předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Mluvčí odborářské centrály TUC Michael Pidgeon ovšem omyl odmítá, centrála na zveřejněných datech trvá. "Hodnoty jsou skutečně za celé období, tedy mezi roky 2007 až 2015," uvedl ve stručném vyjádření.

Ani s přepočtenými daty by sice růst mezd v Česku nepatřil mezi nejvyšší v Evropě, nicméně mohl by se zařadit alespoň do první desítky. Otázkou ovšem je, co by přepočet udělal s údaji u ostatních zemí. "Nevíme, jak jsou spočítaná tempa růstu reálné mzdy například pro Polsko – to jsme nezkoumali," dodává Duspivová.

Zuckerberg začal rozprodávat akcie Facebooku. Na charitu poslal za dva dny 95 milionů dolarů

20.08.2016

New York - Plán Marka Zuckerberga rozprodat 99 procent svého majetku začal prodejem části akcií Facebooku. Zakladatel a šéf sociální sítě utržil s manželkou Priscillou Chanovou pro svou charitativní organizaci 95 milionů dolarů (zhruba 2,3 miliardy korun).

K filantropickým aktivitám přistoupili manželé po narození dcery Maximy loni v prosinci. Majetek chtějí rozprodávat postupně.

Podle dokumentů pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy nezisková organizace Chan Zuckerberg Initiative prodala ve čtvrtek a v pátek téměř 768 tisíc akcií Facebooku. Na neziskovou organizaci Zuckerberg loni v prosinci převedl část svých akcií. Je to vůbec poprvé, kdy se organizace rozhodla přeměnit akcie na peníze a prodej by měl dále pokračovat. Zuckerberg přislíbil, že převede na organizaci tolik akcií, aby během tří let mohla ročně prodat akcie za jednu miliardu dolarů.

Zuckerberg již dříve uvedl, že má v plánu financovat řešení problémů ve zdravotnictví, vědě a vzdělávání. Posláním organizace Chan Zuckerberg Initiative je "zlepšit lidský potenciál a podporovat rovnost pro všechny děti v příští generaci".

Loni v prosinci, kdy Zuckerberg se svojí manželkou slíbili věnovat svůj majetek na charitu, činila hodnota tohoto majetku 45 miliard dolarů. Akcie Facebooku však od té doby stouply o 15 procent.

Ekonomická mizérie se nekoná. Británii si vede po Brexitu nečekaně dobře, ukazují první čísla

19.08.2016

Londýn - Zatímco ukazatele spotřebitelské a podnikatelské nálady bezprostředně po hlasování o setrvání Velké Británie v Evropské unii na konci června byly s katastrofickými prognózami v souladu, první čísla z reálné ekonomiky z minulých dní ukázala něco jiného. Nejevila totiž žádné známky těžkých potíží, které kvůli Brexitu shodně předpovídala většina ekonomických institucí od britské centrální banky po Mezinárodní měnový fond.

"Žádný strach nevidím. Vidím naopak, že lidé se chovají dokonale klidně," řekl profesor Cardiffské univerzity Patrick Minford, který stál v čele skupiny Ekonomové pro Brexit. "Příjmy lidí rostou, zaměstnanost je na rekordním maximu, nezaměstnanost je na minimu a úvěry jsou hojně dostupné," dodal.

Britské maloobchodní tržby v červenci vzrostly o 1,4 procenta, nejrychlejším červencovým tempem od roku 2002. Britské maloobchodní řetězce jako Teszo, Kingfisher nebo Next uvádějí, že žádný dopad Brexitu na poptávku nepozorují.

Podle statistického úřadu ONS (Office for National Statistics) k silnému růstu tržeb přispělo teplé počasí. Hlavní ekonom ONS Joe Grice dnes řekl, že čísla o tržbách jsou jen jednou ze součástí celkového obrazu a na definitivní soud je zatím příliš brzy.

Další údaje ukázaly, že počet žadatelů o podporu v nezaměstnanosti se v červenci navzdory odhadům poklesu snížil. Míra nezaměstnanosti zůstala ve druhém čtvrtletí beze změny na 11letém minimum 4,9 procenta a růst mezd se ve čtvrtletí mírně zrychlil.

"Je ještě opravdu velmi brzy," řekla Ruth Leaová, poradkyně finanční společnosti Arbuthnot Banking Group, která vystupovala ve prospěch Brexitu. "Maloobchodní tržby jsou velmi uklidňující a povzbudivé a říkají, že když lidé viděli výsledek hlasování, pomysleli si: ´No dobře, život jde dál obvyklou cestou.´"

Libra šla dolů, ale pomohlo to britské ekonomice, soudí odborníci

Situaci mohla podle ekonomů pomoci centrální banka. Ta ve snaze ochránit ekonomiku před negativními dopady Brexitu snížila úrokové sazby na nové rekordní minimum a představila další opatření na podporu hospodářského růstu, včetně nákupů vládních dluhopisů.

Kroky Bank of England přispěly vedle šoku z výsledku referenda k propadu kurzu libry o více než 11 procent vůči dolaru. To sice zvýšilo náklady dovozů a posílilo dosud velmi slabé inflační tlaky, slabá libra ale výrazně pomohla britským vývozcům.

"Pokles kurzu britské ekonomice obvykle prospívá," řekl Chris Iggo z firmy AXA Investment Managers, která před referendem své preference nesdělila. "Finanční podmínky jsou vysoce podpůrné a některá tvrdá data, která od referenda vyšla, byla překvapivě dobrá," dodal.

První odhad vývoje britské ekonomiky za třetí čtvrtletí vyjde 27. října. Analytici dotázaní agenturou Reuters předpověděli, že hrubý domácí produkt Británie ve třetím i čtvrtém čtvrtletí klesne o 0,1 procenta po růstu o 0,6 procenta ve druhém kvartále.

"Stále je příliš brzy na posouzení, jak se ekonomika může nebo nemusí zhoršit," řekl Chris Hare, ekonom londýnské firmy Investec, která svůj názor na Brexit rovněž nevyjádřila. "Údaje z tohoto týdne ale ukazují, že domácnosti se mohou stát baštou proti širšímu oslabení, a naznačují, že ekonomika si po Brexitu může vést dobře."

Volkswagen Golf se od příštího týdne nebude vyrábět. Dodavatel neposkytne potahy na sedačky

19.08.2016

Automobilka Volkswagen kvůli nedostatku dílů zastaví příští týden výrobu modelů Golf v domovské továrně koncernu ve Wolfsburgu. Problémy mají kvůli sporu s dvojicí dodavatelů i další továrny. Tisíce zaměstnanců musejí na dovolenou, další čeká zkrácená pracovní doba.

Zastavení výroby modelů Golf a Golf Sportsvan potvrdil deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) mluvčí Volkswagenu. Společnost už o pozastavení produkce informovala také své další dodavatele.

Nedostatek dílů má dopady i na další továrny Volkswagenu – v Kasselu, Braunschweigu, Cvikově a Emdenu. Právě v Emdenu si už téměř 8000 z tamních 9000 zaměstnanců musí vybírat dovolenou. V dalších dnech by se tento počet měl zvýšit o tisíce pracovníků v ostatních továrnách. U dalších se uvažuje o dočasném zkrácení pracovní doby.

Závažné problémy automobilce způsobuje spor s dvojicí dceřiných firem saské společnosti Prevent. Jednak jde o firmu ES Automobilguss, která zastavila dodávky litinových dílů potřebných pro výrobu převodovek, jednak o společnost Car Trim, jež dodává potahy na sedadla.

Veškeré potřebné informace o zmiňovaném modelu, včetně cen a recenzí, najdete zde.

Pozadí sporu není zcela zřejmé, mluví se ale o tom, že by za konfliktem mohl stát jeden společný projekt, ze kterého sešlo. Věc už se řešila i před soudem v Braunschweigu, jehož předběžné opatření nařídilo oběma dodavatelským společnostem, aby v dodávkách pokračovaly. Ty se tomu ale nepodřídily a podaly odvolání, které však nemá odkladný účinek.

Jelikož je další soudní stání nařízeno až na 31. srpna, je podle Spiegelu Online pravděpodobné, že se Volkswagen bude dílů snažit domoci ještě předtím. V krajním případě by díly mohl získat za pomoci soudního činitele, který by je dodavatelským firmám zabavil.

Firmy Car Trim a ES Automobilguss Volkswagen obvinily, že bez vysvětlení a nabídky kompenzace ruší kontrakty. Právě to je prý přimělo zastavit dodávky. "Protože Volkswagen odmítl nabídnout kompenzace, byly společnosti Car Trim a ES Automobilguss nuceny zastavit dodávky," uvedly firmy prostřednictvím své mateřské společnosti Prevent. Ta vyjádřila naději, že se podaří zabránit další eskalaci sporů. "Za krizi u VW nejsme zodpovědní," uvedl podle agentury DPA jeden z představitelů firmy ES Automobilguss.

Kde se žije nejlépe? Projděte si nový žebříček světových měst, Praha skončila na 59. místě

19.08.2016

Londýn/Praha – Australské Melbourne zůstává již šestý rok v řadě nejlepším městem pro život. Vyplývá to z nejnovější analýzy Economist Intelligence Unit (EIU) spjaté s britským týdeníkem The Economist.

Na druhém místě – stejně jako loni – skončila Vídeň, třetí je kanadský Vancouver. Praha se umístila na 59. příčce z celkem 140 porovnávaných velkých měst, její index dosáhl 84,7 bodu z maximálních 100 možných.

Šest měst z nejlepší desítky je v Austrálii nebo Kanadě. Z první desítky ale letos vypadlo největší australské město Sydney – kvůli obavám z terorismu.

Pořadí a město Celkový index 1. Melbourne (Austrálie) 97,5 2. Vídeň (Rakousko) 97,4 3. Vancouver (Kanada) 97,3 4. Toronto (Kanada) 97,2 5. Calgary (Kanada) 96,6 6. Adelaide (Austrálie) 96,6 7. Perth (Austrálie) 95,9 8. Auckland (Nový Zéland) 95,7 9. Helsinky (Finsko) 95,6 10. Hamburk (Německo) 95 ... .. 59. Praha (Česko) 84,7 ... ... 131. Kyjev (Ukrajina) 44,1 132. Douala (Kamerun) 44 133. Harare (Zimbabwe) 42,6 134. Karáčí (Pákistán) 40,9 135. Alžír (Alžírsko) 40,9 136. Port Moresby
(Papua-Nová Guinea) 38,9 137. Dháka (Bangladéš) 38,7 138. Lagos (Nigérie) 36 139. Tripolis (Libye) 35,9 140. Damašek (Sýrie) 30,2

Žebříček porovnává kvalitu života na základě třiceti kritérií. Zkoumá například bezpečnost, zdravotní péči, infrastrukturu, životní prostředí, stabilitu, možnosti kultury či vzdělávání. Kvalitativní ukazatele posuzují analytici a místní spolupracovníci EIU, kvantitativní kritéria pak vycházejí z dostupných externích zdrojů.

Nejhůře se v žebříčku – stejně jako před rokem – umístil syrský Damašek zasažený občanskou válkou. Současně zaznamenal největší meziroční zhoršení.

Jediným evropským městem v nejhorší desítce je ukrajinský Kyjev. Dosáhl sice dobrých výsledků ve zdravotní péči nebo vzdělání, ale propadl v kritériu stability kvůli pokračujícímu konfliktu s Ruskem.

Oproti loňskému roku si – pokud jde o hodnotu indexu – nejvíce polepšily Teherán a Dubaj, naopak největší propad zaznamenaly Damašek a Kyjev.

Největší meziroční zlepšení:

Město Změna indexu Letošní umístění 1. Teherán (Irán) + 5 % 126. místo 2. Dubaj (Spoj. arab. emiráty) + 4,6 % 74. místo 3. Harare (Zimbabwe) + 4,4 % 133. místo 4. Abidžan (Pobřezí slonoviny) + 3,8 % 128. místo 5. Kuvajt (Kuvajt) + 2,5 % 81. místo

Největší meziroční zhoršení:

Město Změna indexu Letošní umístění 1. Damašek (Sýrie) - 26,1 % 140. místo 2. Kyjev (Ukrajina) - 25,1 % 131. místo 3. Detroit (USA) - 5,7 % 57. místo 4. Moskva (Rusko) - 5,6 % 80. místo 5. Bahrajn (Bahrajn) - 4,6 % 91. místo

Zdroj tabulek: The Economist Intelligence Unit's Global Liveability Ranking

Kvůli terorismu nebo občanským nepokojům si pohoršila také některá města západní Evropy, zejména Paříž (pokles na 32. místo), nebo americká města jako Atlanta, San Francisco a Chicago, uvedl týdeník The Economist.

Zadluženému Kovosvitu chce pomoci ministr Mládek, v regionu kandiduje do Senátu

19.08.2016

Sezimovo Ústí – Ministerstvo průmyslu a obchodu hodlá pomoci zadlužené firmě Kovosvit Mas Sezimovo Ústí. Po dnešním setkání s managementem firmy a zástupci odborové organizace to řekl ministr Jan Mládek (ČSSD).

Ministerstvo si uvědomuje, že je zahraniční obchod Kovosvitu příliš závislý na Rusku a chce firmě pomoci hledat nové trhy. Zaměstnanci by měli dostat peníze do konce srpna, uvedl na setkání s novináři předseda podnikových odborů Jiří Ryzka.

Dnešního jednání se zúčastnili i zástupci proexportní agentury Czech Trade. "Společně jsme připraveni Kovosvitu pomoci diverzifikovat exportní trhy. Je zcela zřejmé, že jedním z problémů je přílišná závislost na Rusku," uvedl Mládek.

Ministerstvo hodlá Kovosvit pomoci s účastí na veletrzích, kde by mohla firma, která momentálně dluží zhruba 700 milionů korun, získat nová odbytiště.

Problémy jednoho z největších zaměstnavatelů na jihu Čech, kde pracuje zhruba 770 lidí vyšly najevo ve středu. Tehdy se zaměstnanci jednalo nové vedení, předchozí management odstoupil na přelomu července a srpna během celozávodní dovolené.

Nový generální ředitel Kovosvitu Blahoslav Fajmon je momentálně v Rusku. "Do konce týdne se určitě nepodaří účty odblokovat. Je ale možné, že se to po úvodních jednáních povede příští týden," řekl Fajmon.

"Nejdůležitější je momentálně jednat s bankami," uvedl ministr. Zároveň slíbil, že pomůže i v tomto směru. Majitelem firmy je od roku 2010 František Komárek. Ministr Mládek ocenil jeho snahy o stabilizaci firmy.

"Je to základní předpoklad stabilizace. Majitel má snahu, aby se firma postavila na nohy. Z minulosti známe případy, kdy majitelé svou firmu rychle přeprodají a někam odjedou," řekl ministr, který v regionu na podzim kandiduje ve volbách do Senátu.

Mládek zároveň odmítl možnost půjčky. Podle něj by se jednalo o takzvanou veřejnou pomoc. "Když to trochu zjednoduším, tak v Evropské unii je možné poskytnout veřejnou pomoc související s černouhelným hornictvím. To ale není tento případ," uvedl Mládek. "Zde je patrné, že firma má velkou šanci na restrukturalizaci," dodal.

"Podle mých informací jsou v plánu další jednání s bankami. Podle pana Komárka bychom mzdy měli dostat do konce srpna," uvedl odborář Ryzka. Od radnice v Sezimově Ústí získal slib odkladu platby nájemného pro zaměstnance, kteří žijí v městských bytech.

Vítkovice Power Engineering dluží přes dvě miliardy, vyplývá z údajů společnosti

19.08.2016

Ostrava – Celkové závazky společnosti Vítkovice Power Engineering, která míří do úpadku, přesahují 2,3 miliardy korun. Tato částka zahrnuje dluhy po splatnosti i před splatností. Vyplývá to z informací zveřejněných dnes v insolvenčním rejstříku. Po lhůtě splatnosti jsou podle informací ČTK faktury v souhrnné hodnotě okolo 500 milionů korun.

O vyhlášení insolvence před časem požádala soud brněnská firma Wetag Invest, které koupila pohledávky skoro za šest milionů korun. Ve čtvrtek Vítkovice Power Engineering podaly insolvenční návrh samy na sebe a spojily ho s návrhem na povolení reorganizace.

Na dnešní den Krajský soud v Ostravě soud původně nařídil jednání o úpadku společnosti Vítkovice Power Engineering, která zaměstnává téměř 1200 lidí. Po čtvrtečním návrhu jejího představenstva ale jednání zrušil. Wetag Invest dnes opět soud vyzval, aby o úpadku rozhodl. Uvedla to mediální zástupkyně skupiny Wetag Radka Háčková.

Mluvčí krajského soudu Igor Krajdl řekl, že soud bude o dalším postupu rozhodovat v několika příštích dnech. "Soudce potřebuje prostudovat návrh podaný ve čtvrtek," řekl. O případném úpadku tak rozhodne příští týden.

Následovat bude jmenování insolvenčního správce. Popřípadě i předběžného věřitelského výboru. "Teprve pak se bude rozhodovat o tom, jakým způsobem se bude úpadek řešit. Zda soud dovolí reorganizaci, či vyhlásí konkurz," vysvětlil postup Krajdl. Dodal, že na tomto rozhodnutí se už bude podílet jmenovaný insolvenční správce a věřitelský výbor.

Vítkovice Power Engineering jsou součástí strojírenské skupiny Vítkovice Holding podnikatele Jana Světlíka. Ostravský soud insolvenční řízení na základě návrhu firmy Wetag zahájil koncem dubna. Ostravská společnost návrh označovala za neoprávněný a šikanózní. Odmítala připustit, že je na pokraji krachu. V posledních dnech stanovisko změnila. Podle mluvčí vítkovického holdingu Evy Kijonkové i na základě vyhlášeného insolvenčního řízení.

"Společnost Wetag tím spustila lavinu, která významným způsobem ztížila pozici společnosti Vítkovice Power Engineering u dodavatelů i zákazníků a u bankovního sektoru," řekla ve čtvrtek Kijonková. Dodala, že následně se projevila nedůvěra obchodních partnerů. "Při hodnocení situace musela společnost přihlédnout ke změně stavu. Na základě toho společnost učinila závěr, že je v úpadku," uvedla.

Ve čtvrtečním návrhu na insolvenci a reorganizaci představitelé Vítkovice Power Engineering uvedli, že evidují přes 720 věřitelů.

Skupina Vítkovice Machinery Group má celkem 34 firem. Vítkovice Power Engineering patří k hlavním součástem skupiny Vítkovice Holding a zaměstnává 1138 lidí. Čistý obrat za účetní období roku 2015 firma vykázala okolo 3,2 miliardy korun. Celá skupina loni měla obrat zhruba 14 miliard korun a konsolidovaný zisk 479 milionů korun. Hlavním vlastníkem skupiny je Jan Světlík. Podniky ze skupiny zaměstnávají 8000 lidí.

Mzdy v TPCA postupně stoupnou o 1700 korun, vyjednaly odbory

19.08.2016

Kolín – Odbory v kolínské automobilce TPCA vyjednaly postupný růst mezd o 1700 korun, podle nové kolektivní smlouvy by základní tarifní mzdy měly o tuto částku vzrůst do konce příštího roku. Průměrný hrubý plat na dělnických pozicích by tak měl být 32 500 korun.

Ve firmě pracuje asi 2800 lidí. Od prosince bude nově vedený osmihodinový systém směn, zaměstnanci pak budou dostávat směnný příplatek 300 korun měsíčně.

Odboráři se na podobě smlouvy dohodli tento týden s vedením automobilky. Zaměstnancům porostou i další bonusy, například 13. plat se zvýší o 6000 korun. "Novinkou je také zavedení jednorázového bonusu za množství vyrobených aut 3800 korun," řekl dnes mluvčí automobilky Pavel Beneš.

Podle odborářů se podařilo dohodnout nejvyšší možný kompromis. "Jako hlavní nevidím tentokrát pouze mzdy, ale přechod na nový osmihodinový směnný režim, senior program a zaměření na ergonomii," uvedl předseda odborů Kovo při TPCA Ivo Navalaný. Od prosince se bude v automobilce pracovat v osmihodinových směnách, což znamená pro pracovníky kratší směny, delší odpočinek mezi směnami a lidé budou pracovat na ranní a odpolední směny.

"Uzavřením kolektivní smlouvy však naše společná práce s odbory nekončí. Budeme se nadále pravidelně setkávat a pracovat na dalších důležitých tématech, jako je sociální program nebo motivace a rozvoj zaměstnanců," doplnil personální ředitel TPCA Jan Pešek.

Odboráři vyhlásili v polovině června stávkovou pohotovost, jednání začala v lednu. V červenci si v referendu odhlasovali, že většina zaměstnanců je pro vyhlášení stávky. Vedení firmy už dříve rozhodlo o zvýšení mezd o 700 korun, ale zaměstnanci trvali na zvýšení o 1350 korun.

Se zavedením směnného příplatku společnost souhlasila už dříve, navrhovala schválených 300 korun měsíčně, odboráři původně požadovali 450 korun měsíčně. 

Bagety a jiné balené jídlo musí už brzy uvádět kalorie i obsah tuku. Výrobce to vyjde na tisíce

19.08.2016

Praha – Už jen necelé čtyři měsíce má výrobce lahůdek Radek Vavřík na to, aby na obaly všech svých baget, majonézových salátů nebo obložených housek doplnil údaje o počtu kalorií, obsahu tuku a dalších výživových hodnotách. Od 13. prosince to výrobcům balených potravin nařizuje Evropská unie.

Lahůdkář z Citonic nedaleko Znojma už od začátku roku postupně posílá vzorky výrobků do specializované laboratoře, aby mu výživové hodnoty stanovila.
"Je to finančně náročné. Analýza jednoho výrobku vyjde na šest až sedm tisíc korun. Ještě nám chybí asi třetina sortimentu," říká Vavřík.

Ne všichni výrobci si mohou analýzu v laboratoři dovolit. "Mnozí si výživové hodnoty počítají na základě veřejně dostupných tabulek a databází," popisuje mluvčí Potravinářské komory Dana Večeřová.

Pod povinné výživové hodnoty spadá sedm údajů − energetická hodnota, množství tuku, nasycených mastných kyselin, sacharidů, cukrů, bílkovin a soli.

"Povinnost se týká všech provozovatelů potravinářských podniků. Dle nařízení jsou z povinnosti vyjmuty potraviny nebalené a pokrmy," vysvětluje mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková. Hodnoty tuku nebo cukru tak lidé nenajdou třeba na párcích v rohlíku nebo na koláčích, které jim prodavač vloží do sáčku.

Na řadě potravin, typicky ve velkých obchodních řetězcích, už lze údaje najít. "Pro spotřebitele se nebude jednat o zcela novou věc, protože výrobci mohou tyto údaje dobrovolně uvádět již od poloviny prosince roku 2014. Zjišťujeme, že v tuto chvíli výživové údaje už většina výrobců uvádí, doplňovat je budou zřejmě především menší producenti," říká šéfredaktorka spotřebitelského časopisu dTest Hana Hoffmannová. Ti nejmenší s maximálně 20milionovým ročním obratem přitom mají úplnou výjimku.

Mluvčí Potravinářské komory upozorňuje na to, že přínos nové povinnosti je sporný, protože řada lidí hodnoty na obalech nečte nebo jim nerozumí.

Podle Jany Dostálové z Ústavu analýzy potravin a výživy Vysoké školy chemicko-technologické se to ale mění k lepšímu. "Někomu to je jedno a na etikety se nedívá, ale myslím si, že čím dál tím víc spotřebitelů si je čte. Kvalita potravin je velice různá, proto je dobře, že se zákazník dozví obsah živin," domnívá se Dostálová.

Nová hlavní hygienička Eva Gottvaldová podotýká, že podrobné etikety jsou sice jedním z nástrojů, jak si vybrat kvalitní potraviny, ale nejsou samospásné.

"I když tam ty informace jsou, vždycky záleží na celkové skladbě stravy a životním stylu," řekla Gottvaldová, která se jako odbornice na výživu podílela na vzniku evropského nařízení. To bylo sepsáno už v roce 2011, ale účinnost bodu, který se týká výživových hodnot, byla odložena na prosinec 2016.

Podobně to bylo v případě alergenů, které se povinně uvádějí od prosince 2014.

Na penzi spoří už 10 tisíc dětí, celkově ale penzijním fondům dál ubývají klienti

19.08.2016

Praha – Na konci prvního pololetí letošního roku si u penzijních společností spořilo na penzi 4,574 milionu účastníků. Bylo jich tak o 51 000 méně než na konci roku 2015. Informovala o tom Asociace penzijních společností.

Podle údajů ministerstva financí si na penzi se státním příspěvkem v takzvaném třetím pilíři penzijního systému si na konci prvního pololetí spořilo 4,587 milionu lidí, což je o 56 000 méně než na konci loňského roku.

Počet účastníků v takzvaných transformovaných fondech (penzijní připojištění), kam mohli lidé vstupovat jen do konce roku 2012, v prvním pololetí podle asoaice klesl o 145 000 na 4,112 milionu (podle statistiky ministerstva financí na 4,13 milionu). Naopak v účastnických fondech, otevřených od roku 2013 (doplňkové penzijní spoření), vzrostl počet klientů od začátku letošního roku o 94 000 na 462 000 (podle ministerstva na 454 tisíc).

Oba typy fondů jsou součástí takzvaného třetího pilíře důchodového systému. Důchodové spoření ve druhém pilíři bylo k 1. lednu letošního roku ukončeno, výplata peněz účastníkům se uskuteční do konce letošního roku.

Penzijní společnosti vykázaly za pololetí nárůst peněz ve třetím pilíři o 17 miliard korun (4,9 procenta), v doplňkovém penzijním spoření vzrostly v účastnických fondech dokonce o 35 procent.

Poprvé v letošním roce mohli zájemci uzavřít smlouvu o doplňkovém penzijním spoření také pro osoby mladší 18 let. Za první pololetí bylo uzavřeno 7903 dětských smluv s průměrným příspěvkem 492 korun měsíčně.

Počet účastníků s příspěvkem zaměstnavatele se stabilně udržuje kolem pětiny z celkového počtu. Průměrný příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění činil 733 korun měsíčně a na doplňkové penzijní spoření 828 korun měsíčně, a během pololetí tak vzrostl v tomto produktu o 15 korun.

Celkový zisk penzijních společností v letošním prvním pololetí činil 1,417 miliardy korun, když zisk tvořily zejména transformované fondy penzijního připojištění.

Transformované fondy měly majetek ke konci června uložený převážně v dluhopisech (89 procent), v akciích a podílových listech (1,8 procenta), zbytek připadl na ostatní investice (například do peněžního trhu). Skladba majetku v účastnických fondech záleží na investičních profilech jednotlivých fondů.

Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření pro účastnické fondy. Toto spoření je jiné především v nutnosti výběru investiční strategie. Nové fondy už také neručí za to, aby případný prodělek nesnížil úspory klienta, a nebudou ani vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Naopak nabízí možné vyšší zhodnocení.

Do systému dobrovolného penzijního připojištění je nyní zapojeno přes 70 procent práceschopné populace. Občané se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994.

Počet klientů v penzijních společnostech k 30. červnu 2016:

penzijní společnost transformovaný fond účastnický fond Allianz 439 000 21 000 AXA 340 000 21 000 Conseq 88 000 8000 Česká spořitelna 794 000 140 000 ČSOB 571 000 71 000 NN 337 000 12 000 Komerční banka 459 000 78 000 Česká pojišťovna 1 083 000 110 000 celkem 4 112 000 462 000

Objem vyplacených státních příspěvků na penzijní připojištění a doplňkové spoření činil podle ministerstva financí v prvním pololetí 3,4 miliardy korun. Průměrný měsíční příspěvek státu se zvýšil o dvě koruny na 126 korun.

Objem příspěvků účastníků byl 16,27 miliardy korun. Průměrný měsíční příspěvek účastníka stoupl proti konci roku 2015 o sedm korun na 605 korun.

Na konci června bylo evidováno 1,37 milionu penzijních připojištění, na něž v jeho průběhu aspoň jednou přispěl zaměstnavatel.

OSA chce vybírat poplatky i z nových mobilů, ty by mohly zdražit. Absurdní, reagují prodejci

19.08.2016

Praha – Ochranný svaz autorský (OSA), který v Česku zastupuje hudební skladatele a textaře, chce vybírat jednorázový poplatek při prodeji nových telefonů pro autory hudby, které zastupuje. Podle ředitele OSA Romana Strejčka to už praktikuje například Německo nebo Rakousko a u nás to už podobně funguje i při nákupu flashdisků.

"Vím, že to bude velice kontroverzní výrok, ale myslím, že by se měly zavést poplatky i za mobily, tak jako je to z kapacity u flashdisků," řekl v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny Strejček.

Z nákupu flashdisku jde nejenom OSA, ale i dalším kolektivním správcům, kteří zastupují jiné umělce jako spisovatele nebo herce, několik málo korun z důvodu, že na přenosný disk si lidé mohou nahrávat umělecká díla. A tak by to mělo být podle Strejčka i při nákupu mobilů. Kolektivním správcům by mělo jít 1,50 koruny za každý gigabite, který mobil má.

"Nejvýše však 90 korun, jak se píše ve vyhlášce,“ dodal Strejček s tím, že cena by byla stejná jako u přenosných disků a jednalo by se pouze o jednorázovou platbu při nákupu.

OSA svůj návrh může prosadit dvěma způsoby: změnou vyhlášky ministerstva kultury, nebo dohodou na trhu.

"Pracujeme na tom, aby se dohodl trh. Nechceme jít tlakem. Musíme se ale domluvit s dovozci mobilních telefonů, aby tuto absurditu sami odblokovali a těch pár korun dávali kolektivním správcům," říká Strejček a dodává, že by se tím ale neměla navyšovat cena za přístroj.

Podobný názor má také ředitel divadelní, literární a audiovizuální agentury Dilia Jan Barták, který zpoplatnění telefonů považuje za logické. "Zapadá to do schématu přístrojů a nosičů, za které se náhradní odměna vybírá téměř v celé Evropě. Nepovažuji to za nic neobvyklého v zemích, kde je koncept náhradní odměny takto nastavený. Proto považuji tento požadavek za legitimní," uvedl.

Kolektivní správci preventivně pokutují každého občana Česka

S tím, že by se cena mobilů nezměnila, ale nesouhlasí jeden z největších dovozců a prodejců telefonů v Česku Alza.cz. "Tento poplatek vždy platili a platí koncoví zákazníci, protože se přirozeně promítá do koncové ceny zařízení (stejně jako například spotřební daň)," řekl Aktuálně.cz místopředseda představenstva Alzy Tomáš Havryluk. Podle něj kolektivní správci preventivně pokutují každého občana Česka.

"Alza považuje celý tento systém v době masivního rozšíření internetu a poklesu prodejů CD nosičů za absurdní. To připomíná presumpci viny. Protože musím předem zaplatit, a to bez ohledu na to, zda telefon nebo flashdisk využívám pouze pro soukromé účely,“ vysvětluje Havryluk.

Kriticky se vyjádřili také zástupci České pirátské strany, kteří proti způsobu vybírání autorských poplatků brojí už dlouho. "Argumentace OSA je ve stylu, že když máte nástroj, můžete spáchat zločin. To je stejné jako odvádět poplatek ze všech židlí, protože by se na ni mohl někdo podívat a postavit si podle ní vlastní," míní první místopředseda pirátů Vojtěch Pikal.

Jan Barták z Dilie označuje kritické názory za obvyklou reakci lidí, kteří se neorientují v oblasti autorského práva. "Náhradní odměny fungují v Česku od devadesátých let a princip je pořád stejný. Pouze přibývají přístroje, které umožňují použití autorských děl," řekl.

Ochranný svaz autorský (OSA) k sobě před pár dny přitáhl hodně pozornosti tím, že od příštího roku zvyšuje své poplatky u reprodukované hudby ve veřejných prostorech až o 50 procent. "My dlouhodobě čelíme výtkám ze strany autorů, že naše české sazby jsou naprosto nepřiměřené ve srovnání se zahraničím," vysvětluje rozhodnutí Strejček a brání se tím, že se současným stavem byli autoři nespokojeni.

"Je to tak, je to jejich přání. Já jsem vykonavatel většinového přání autorů. Naším nejvyšším orgánem je valné shromáždění členů, což jsou zastupovaní autoři, ti přináší do našeho baráku nejvíce peněz a rozhodují o fungování OSA," dodává. Po Novém roce tak budou více platit majitelé veřejných podniků, kde zní hudba z rozhlasu nebo televize.

S rozhodnutím nesouhlasí někteří starostové, kteří chtějí před OSA v druhé polovině září demonstrovat. Debata o autorských poplatcích se dá očekávat také v Poslanecké sněmovně, kde jsou dva návrhy týkající se autorských práv.

Redakce Aktuálně.cz požádala o stanovisko ministerstvo kultury, které přislíbilo zaslat informace příští týden, kdy se příslušní odborníci na autorská práva a legislativu vrátí z dovolené. 

Nezaměstnanost na Slovensku je nejnižší od roku 2009. Fico chce zpřísnit pravidla

19.08.2016

Bratislava - Míra nezaměstnanosti na Slovensku v červenci klesla na 9,44 procenta z červnových 9,45 procenta. Dostala se tak na nové minimum od začátku roku 2009.

Počet registrovaných nezaměstnaných, kteří mohli hned nastoupit do práce, se v červenci na pětimilionovém Slovensku snížil na 256 460 ze zhruba 256 600 v červnu. V meziročním srovnání ubylo 52 650 nezaměstnaných.

Ačkoliv situace na slovenském trhu práce se v posledním období zlepšovala, nezaměstnanost je dlouhodobě vyšší než průměr v celé EU, kde míra nezaměstnanosti v červnu dosahovala 8,6 procenta.

Ke snížení nezaměstnanosti na Slovensku podle odborníků přispěl růst ekonomiky, státní dotační programy na podporu zaměstnávání vybraných skupin obyvatelstva a také změna metodiky vykazování nezaměstnanosti.

Premiér Robert Fico tento týden řekl, že kabinet zpřísní podmínky pro evidenci lidí na úřadech práce, protože část nezaměstnaných podle něj odmítá nabídky k práci.

Podniky na Slovensku si již delší dobu stěžují na nedostatek vhodných pracovníků. Letos na jaře slovenské firmy zaměstnávaly nejvíce cizinců od začátku globální ekonomické krize. Ministr sociálních věcí Ján Richter ale odmítl plošné otevření slovenského pracovního trhu pro osoby ze zemí mimo EU.

Kdy půjdou do důchodu? Věkovou hranici zvyšuje nejen Česko, projděte si porovnání států

19.08.2016

Důchodový věk zvyšují i ostatní země, s neomezeným růstem je však Česko v EU ojedinělé. Zdrojem dat je Evropská komise a Finnish Centre for Pensions.

O víkendu hrozí řidičům zdržení na rakouských hranicích, německé A7 i ve Slovinsku

18.08.2016

Vídeň/Berlín/Lublaň – Řidiči by se měli o víkendu připravit na zdržení na některých rakouských hraničních přechodech, silný provoz na hlavním tahu z Vídně do Mikulova, uzavírku dálnice A7 v Německu a kolony mezi slovinským městem Ptuj a hraničním přechodem s Chorvatskem Macelj. Informovala o tom organizace Asistenční služby pro motoristy (ÚAMK) a německý (ADAC) a rakouský autoklub (ÖAMTC).

Dočasně obnovené kontroly na rakouských hranicích způsobují kolony a zdržení až několik desítek minut. Největší komplikace čekají na řidiče na rakouské dálnici A12 na hraničním přechodu Kufstein, dálnici A1 na hraničním přechodu Walserberg nedaleko Salcburku a dálnici A4 na hraničním přechodu Nickelsdorf.

Na severorakouské dálnici A1 hrozí zahuštění dopravy zejména v neděli, kdy mají odjíždět návštěvníci velkého festivalu v městečku St. Pölten. Silný provoz lze očekávat také na rakouském hlavním tahu z Vídně do Mikulova, hlavně kvůli Velké ceně motocyklů v Brně.

Na rakouské dálnici A9 musí řidiči počítat s tím, že tunel Gleinalm zůstává v obou směrech uzavřen asi až do 5. září. Vyznačená objízdná trasa vede po místních silnicích Semmering Schnellstrasse (S6) a Brucker Schnellstrasse (S35). Riziko dopravní zácpy existuje podle rakouského ÖAMTC na několika spojích, hlavně na taurské dálnici A10 a dálnici A13 směrem na alpský Brennerský průsmyk.

Od soboty ráno až do nedělního večera uzavřou v Německu dálnici A7 mezi exity Gramschatzer Wald – Dreieck Schweinfurt ve směru z Würzburgu na Fuldu. Od soboty večer do neděle ráno bude v obou směrech neprůjezdná dálnice A7 mezi exity Bockenem – Seesen (Harz).

Ve Slovinsku způsobuje řidičům komplikace stavba nové dálnice A4 mezi městem Ptuj a hraničním přechodem s Chorvatskem Macelj. Auta v obou směrech se nejspíš nevyhnou dlouhým kolonám.

Letošním vinařem roku je Zámecké vinařství Bzenec

18.08.2016

Druhou příčku obsadilo vinařství Volařík Mikulov, třetí Vinné sklepy Valtice.

Do pěti minut po přistání má cestující sedět v taxíku. Letiště hrozí firmám milionovými pokutami

18.08.2016

Praha – Pražské letiště v tendru hledá dvě firmy, které budou pasažérům poskytovat taxislužbu. Požaduje vozy alespoň střední třídy a jazykovou vybavenost šoférů, ale i dochvilnost a spolehlivost. Pokud firma nepřistaví auto včas, má jí nově hrozit mnohamilionová pokuta.

Čekací lhůta u letištního terminálu by podle smlouvy neměla překročit pět minut. Pokud by cestující čekal déle, letiště může firmě udělit pokutu v hodnotě šesti měsíčních pronájmů. Taxislužba by tak za pozdní příjezd k letištnímu terminálu mohla zaplatit až osmnáct milionů korun.

Podmínky se nelíbí jedné z firem, které cestující z terminálů vozily doposud a jejichž smlouva nyní končí. Podle šéfa AAA radiotaxi Jiřího Kvasničky dává současné znění smlouvy nebývalý prostor korupčnímu prostředí.

"Pokud taxi přijede za pět let dvakrát pozdě, dostaneme nepřiměřeně vysokou pokutu, kterou budeme muset zaplatit do deseti dnů. Navíc o jejím udělení bude rozhodovat úředník, o kterém nic nevíme," postěžoval si šéf Kvasnička. Navíc se podle něj i stává, že během hodiny přistane více letadel, než se očekávalo. A všechny taxíky tak odjedou se zákazníky a nebude, koho k terminálu přistavit.

Nepředvídatelné situace bude letiště tolerovat

Letiště Praha podmínky hájí tím, že chce pouze taxislužby motivovat k dodržování nepřetržitého provozu. "Chceme předejít situacím, kdy cestující přiletí a žádné taxi nebude k dispozici," vysvětluje mluvčí pražského letiště Marika Janoušková a dodává, že při porušení smlouvy bude letiště přihlížet, zda šlo o selhání taxislužby, nebo o nepředvídatelnou situaci.

"Každý případ budeme posuzovat individuálně a pokuty udělíme, pouze kdyby selhaly ostatní mechanismy na udržení kvality v běžném provozu," vysvětlila Janoušková.

To ale šéfovi taxikářské firmy nestačí. "Momentálně nemám sebemenší důvod pochybovat o lidech, kteří by udělení pokuty posuzovali. Za rok ale na těch stejných židlích mohou sedět úplně jiní lidé, kteří by při rozhodování nemuseli být tolik objektivní," vysvětluje své obavy Kvasnička.

A upozorňuje také na možné riziko monopolizace. Z nové smlouvy podle něj vypadla podmínka, která oběma vítězným firmám určuje minimální a maximální počet taxíků. A Kvasnička tvrdí, že by jedna taxislužba mohla řidiče svého konkurenta přetáhnout k sobě, a tak druhého dopravce z letiště vyšachovat.

Při současném znění smlouvy a sankčních podmínkách by takové jednání bylo podle něj likvidační. "Na možné riziko jsem upozornil vedení letiště. To se však o změně smlouvy nechce bavit," řekl Kvasnička, který se v současnosti dělí o dopravu z letištních terminálů s firmou Fix Taxi.

Auta mladší než tři roky

Pražské letiště ve výběrovém řízení požaduje od provozovatelů taxislužeb pouze osobní auta mladší tří let a minibusy do pěti let. "Konkrétní druhy aut nestanovujeme, ale požadujeme vozy minimálně střední třídy," dodala mluvčí Letiště Praha. Dalšími podmínkami je třeba jednotná barva karoserie, viditelně umístěný ceník a jazyková vybavenost řidiče nebo znalost místopisu.

Taxikáři mají na podání nabídky necelé dva týdny a k zajištění nepřetržité dopravy z terminálů je potřeba přibližně 240 vozů.

Zájem o lukrativní zakázku z letiště projevila také třeba firma Modrý anděl, která se kvůli tendru postupně sloučí se společností Speed Cars. Po převzetí bude podnik disponovat pěti sty vozy, a stane se tak vážným konkurentem ostatním zájemcům.

Zájem o stavební spoření dál klesá, za rok ubylo čtvrt milionu smluv

18.08.2016

Praha – Počet smluv o stavebním spoření v Česku dál klesá. Ke konci letošního června jich bylo zhruba 3,4 milionu, což je o téměř 263 tisíc více než před rokem. Ukazují to čísla, která ministerstvu financí posílají jednotlivé stavební spořitelny.

Počet smluv ve fázi spoření klesá nepřetržitě už od roku 2004, tedy po prvním výraznějším snížení státní podpory za vlády ČSSD. Omezení podpory se tehdy nedotklo dříve uzavřených smluv, takže se lidé „předzásobili“, a rok 2003 tak byl rekordním v historii: smluv ve fázi spoření bylo tehdy 6,3 milionu, z toho jen v roce 2003 sjednali lidé přes dva miliony nových smluv.

Úbytek starších smluv jen částečně kompenzuje zájem o nové smlouvy – těch si lidé během letošního prvního pololetí sjednali 242 tisíc. To je sice skoro o 30 tisíc více než ve stejném období loňského roku, ale o téměř 40 tisíc méně než předloni.

Od roku 2013 klesá také celkový objem naspořených peněz. Ten nyní dosahuje 361,4 miliardy korun, zatímco na konci roku 2012 to bylo téměř 435 miliard. V roce 2003 – rekordním podle počtu smluv – přitom měli lidé naspořeno jen 237 miliard, poté se objem stále zvyšoval.

Díky škrtům prosazeným exministrem Miroslavem Kalouskem se státu podařilo výrazně ušetřit na státní podpoře. Zatímco v roce 2011 vyplatilo podporu ve výši 10,73 miliardy korun, v dalším roce klesla tato částka o více než polovinu a letos by měla přesáhnout čtyři miliardy. Celková výše státního příspěvku postupně klesala už od rekordního roku 2005, kdy přesáhla 16 miliard korun.

Počet úvěrů ze stavebního spoření (včetně překlenovacích) během letošního prvního pololetí klesl na 670 tisíc, meziročně o 52 tisíc méně. Objem úvěrů klesl na 240 miliard a je tak o 3,6 miliardy nižší než před rokem.

Poměr objemu úvěrů k naspořené částce dosáhl v pololetí 66,4 procenta, zatímco před rokem to bylo 62,2 procenta.

O pražskou Invalidovnu požádal Národní památkový ústav, chce ji otevřít veřejnosti

18.08.2016

Praha- Národní památkový ústav (NPÚ) již podal na Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových oficiální žádost o pražskou Invalidovnu. Památkáři chtějí památkově chráněný barokní areál otevřít veřejnosti i využít jako sídlo ústavu. Sdělila to dnes mluvčí NPÚ Jana Tichá.

Ústav také dnes předložil ministerstvu kultury návrh využití stavby a jsou připraveny podklady pro jednání s ministerstvem financí, které bude rozhodovat o penězích na rekonstrukci areálu.

O koupi barokního komplexu neprojevil v nedávném tendru zájem žádný soukromý investor. Objekt se prodával minimálně za 637,7 milionu korun. Již před plánovanou aukcí oznámil NPÚ, že je připraven objekt převzít, aby Invalidovna zůstala v rukou státu. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových již tehdy sdělil, že vyčká na oficiální žádost památkářů, po které nic nebude bránit převedení budovy na NPÚ.

Památkový ústav již také předložil ministerstvu kultury návrh využití Invalidovny. Budova bude podle mluvčí NPÚ otevřena veřejnosti v rámci kulturních či vzdělávacích akcí. Kromě toho ústav předpokládá, že do části areálu přenese své sídlo. "O možném využití jedná NPÚ také s Pražským filharmonickým sborem a v úvahu připadá i využití resortem ministerstva zemědělství," doplnila Tichá.

Návrh NPÚ je podle náměstka ministra kultury pro řízení sekce kulturního dědictví Vlastislava Ourody připraven zodpovědně, využity byly i archivní podklady a materiály z dřívějších pokusů o využití Invalidovny. "Vnímáme to jako záchranu velice cenné významné památky. Zásadní je i rozměr ekonomický a provozní pro naše příspěvkové organizace," řekl. "Je pro nás hodně důležité, aby veřejnost měla do té budovy přístup, aby to nebyl uzavřený areál, ale organická součást města," dodal.

Nyní jsou podle Ourody připraveny podklady pro jednání ministerstev kultury a financí. Rekonstrukce Invalidovny by mohla podle některých oslovených odborníků v případě generální opravy stát až 2,5 miliardy korun.

Invalidovna dříve patřila armádě, byly v ní archivy, ale po poničení povodní a přestěhování archivů armáda objekt označila za nepotřebný. Areál je kulturní památkou a je na seznamu objektů, které by stát chtěl prohlásit za národní kulturní památky.

Praha poprvé využila auto, které spravuje silnice proudem vody a čistí namalované čáry

18.08.2016

Praha – Pražské služby (PSAS) si pořídily téměř jedenáctimetrový vůz, který pomocí proudu vody zlepšuje povrch vozovek a dokáže z nich vyčistit namalované čáry. Poprvé vůz s technologií Peel Jet služby nasadily v noci na dnešek v tunelu Mrázovka.

"Peel Jet je využíván zejména ke zlepšení smykových vlastností vozovky, ekologickému odstraňování vodorovného značení, olejových skvrn či ke klasickému čištění a údržbě komunikací," uvedl mluvčí PSAS Radim Mana.

Celá technologie je nainstalována na téměř 11 metrů dlouhém a 2,5 metru širokém podvozku Mercedes Benz Arocs 3240 se zadní samořiditelnou nápravou.

Stroj zlepšuje opotřebované povrchy silnic prostřednictvím vodního paprsku o tlaku 2500 bar. "Veškerá činnost je čistě na vodní bázi bez přidání jakýchkoliv dalších nežádoucích složek. Zdrsnění povrchu vozovky je okamžité a nedochází k povrchovému poškození či zbytečným ekologickým dopadům," uvedl mluvčí.

Technologická voda je čerpána z kombinovaných zásobníků o objemu 10 metrů krychlových do vysokotlakého čerpadla a následně putuje až do rotujícího disku osazeného tryskami. Voda je pak vysávána zpět do prostor na použitou vodu v zásobníku a použitá voda se nedostává volně do přírody.

Většinovým vlastníkem PSAS je hlavní město, menšinovým pak firma AVE CZ Daniela Křetínského. Hospodaření Pražských služeb v loňském roce skončilo ziskem zhruba 91,3 milionu korun, což je o 14 milionů více než v roce 2014.

Kellner ukázal novou fotku. Rok 2015 patřil mezi úspěšnější, říká ve výroční zprávě PPF

18.08.2016

Praha – Investiční impérium nejbohatšího Čecha Petra Kellnera ovládá majetek v hodnotě 567 miliard korun. Kvůli problémům v Rusku firmě loni klesl čistý zisk o desetinu, přesto PPF loni vydělala 352 milionů eur, v přepočtu tedy 9,5 miliardy korun. Tržby se propadly o 15 procent na zhruba šest miliard eur, tedy 160 miliard korun.

"V řeči čísel patřil rok 2015 pro skupinu PPF k těm úspěšnějším," uvádí Petr Kellner, který v ní drží 98,92 procenta, na začátku výroční zprávy PPF. "Na provozní úrovní se nám podařilo dosáhnout stejného zisku jako v předešlém roce a hodnota majetku, který vlastníme, opět přesáhla 21 miliard eur," upřesňuje.

Knižní podoba výroční zprávy PPF patří k nejsledovanějším a graficky nejlépe zpracovaným výkazům mezi tuzemskými firmami. Například i tím, že je v ní vždy nová Kellnerova fotka. Ten se jinak na snímcích neobjevuje.

"Výroční zpráva za rok 2015 je v jistém ohledu výjimečná: vydáváme ji v roce, kdy PPF slaví pětadvacet let své existence. Do tradičního byznysového ohlédnutí za loňským rokem se tak částečně promítá i ohlédnutí za celou historií PPF," říká v úvodním slově Petr Kellner.

"Náš příběh je totiž do jisté míry i částí příběhu České republiky, respektive budování tuzemského kapitalismu," pokračuje Kellner. "Když se ohlížím, vidím kromě velké pracovitosti a osobního nasazení i především to, že jsme se vždy snažili jít svou vlastní cestou, přemýšleli vlastní hlavou a nepodléhali nejrůznějším módním trendům. To je jeden z prvků naší DNA! A taková by měla PPF zůstat i do budoucna," píše Kellner.

Podle něj loni došlo ke dvěma klíčovým věcem v PPF – asijské expanzi Home Creditu, nejhodnotnější firmy PPF, a k rozdělení společnosti O2 na infrastrukturu a mobilního operátora.

Výroční zpráva PPF má každý rok jiný vizuální styl. Loni vydaná zpráva za rok 2014 kombinovala oficiální fotky akcionářů a managementu PPF s jejich civilními portréty. Zpráva za rok 2013 byla situovaná ve stylu polaroidových retroportrétů a ve výroční zprávě 2012 byli klíčoví lidé PPF vyfoceni při svých zálibách.

Nová zpráva za rok 2015 se nese v konzervativním duchu a manažeři včetně Kellnera jsou zachyceni ve společenském oděvu. Výroční zprávu připravilo grafické studio Najbrt. Manažery fotil Václav Jirásek, který s PPF spolupracuje dlouhodobě.