Everesta, s.r.o.

Syndikovat obsah Ekonomika - Aktuálně.cz
Aktuálně.cz - kompletní zpravodajství, zprávy z domova i ze světa
Aktualizace: 2 roky 49 týdnů zpět

České dráhy nakoupí 50 elektrických vlaků pro regionální dopravu, zbrojí na soutěže s konkurenty

02.05.2018

Praha - České dráhy vyhlásily soutěž na dodávku až 50 elektrických vlaků pro regionální dopravu. Hodnota tendru přesáhne šest miliard korun. Společnost to dnes oznámila v tiskové zprávě. Investice umožní podniku nabídnout lepší služby při jednání s kraji o nových smlouvách na provoz regionálních vlaků. Dosavadní kontrakty vyprší po roce 2019. Nové vlaky brzy nasadí i RegioJet.

"Ještě letos chceme vybrat dodavatele nových elektrických jednotek, se kterým uzavřeme rámcový kontrakt, a hned jak se dohodneme s kraji na zajištění dopravní obslužnosti, můžeme zadat jejich výrobu," řekl člen představenstva ČD odpovědný za techniku, servis a majetek Miroslav Kupec.

Vítězný uchazeč tendru má dopravci dodat klimatizované nízkopodlažní elektrické vlaky s kapacitou 140 až 160 míst k sezení a pro rychlost až 160 km/h. V provozu bude možné spojit až tři jednotky do jednoho vlaku s kapacitou 420 až 480 míst k sezení. Vlaky by měly být vybaveny evropským vlakovým zabezpečovačem ETCS, který umožní jízdu po celé Evropě bez nutnosti výměn hnacích vozidel na hranicích.

Dráhy v současnosti využívají pro regionální dopravu více než 80 elektrických dvoupodlažních jednotek CityElefant, které nahradily zastaralé Pantografy. Vedle toho nedávno koupily od ostravské Škody Vagonky 14 jednopodlažních elektrických vlaků InterPanter pro meziregionální a dálkovou rychlíkovou dopravu.

Svůj vozový park doplní o nové vozy také soukromý dopravce RegioJet. Během května nasadí dvě lokomotivy Bombardier TRAXX, které plánuje pro spoje na trase Praha - Ostravsko - Košice a na trase z Prahy do Brna a Břeclavi a dále na Slovensko a do Rakouska. Celkem společnost chce v první fázi pořídit čtyři tyto lokomotivy a další v příštích letech.

V následujících dnech RegioJet převezme také první z nových vlaků Astra pro 80 cestujících a rychlost 200 km/h. Celkem jich RegioJet nakoupí 16.

Podle mluvčího RegioJetu Aleše Ondrůje se jejich cena pohybuje okolo milionu eur (25,5 milionu korun) za jednotku a jsou součástí peněz, které RegioJet letos investuje do pořízení nových vozidel v řádech stovek milionů korun.

České dráhy vypravují denně v průměru 7 016 vlaků, které za rok ujedou více než 120 milionů kilometrů, denně to je kolem 340 000 km. Provozují přibližně 4 300 vozidel. Loni dopravce přepravil 174,7 milionu cestujících. Flotila železničních vozů RegioJetu se aktuálně skládá z 127 vozů.

Dosud soukromý dopravce provozoval deset vlaků Astra. Loni RegioJet, který zatím na regionálních tratích nejezdí, přepravil 4,67 milionu cestujících.

Brusel přišel s novým rozpočtem. Plánuje dát méně zemědělcům, přidá peníze na obranu a boj s migrací

02.05.2018

Brusel - Evropská komise (EK) dnes navrhla dlouhodobý rozpočet Evropské unie na léta 2021 až 2027. V závazcích má činit 1,135 bilionu eur (zhruba 29 bilionů korun), což podle komise odpovídá 1,11 procenta hrubého národního důchodu (HND) společenství.

Rozpočet má být podle komise odpovědí na nové úkoly, ztrojnásobeny jsou například peníze na ochranu hranic, migraci a azylovou politiku. Pro první víceletý finanční rámec po odchodu Británie z EU komise rovněž navrhuje speciálním mechanismem posílit propojení mezi unijními penězi a dodržováním zásad právního státu.

V prostředcích na platby návrh komise počítá s částkou 1,105 bilionu eur (28 bilionů Kč), v cenách roku 2018 to představuje 1,08 procenta HND, plyne z informací komise. V běžných cenách, tedy s přihlédnutím k inflaci, rozpočet představuje částku 1,279 bilionu eur v závazcích a 1,246 bilionu v platbách.

Návrh dnes v Evropském parlamentu představili komisař pro rozpočet Günther Oettinger a předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Odchod Velké Británie je fakt, který je třeba zohlednit. Pečlivě jsme prošli všechny naše postupy a navrhujeme ambiciózní, ale vyvážený rozpočet, který je spravedlivý ke všem," poznamenal Juncker.

Pokud by komise jen sečetla nejrůznější potřeby plynoucí ze stávajících i nových postupů a požadavků členských zemí, dostal by se podle Junckera rozpočet někam ke dvěma procentům HND sedmadvaceti unijních zemí. "Takový návrh by okamžitě všechny státy i mnoho z vás odmítlo," řekl předseda komise europoslancům.

Komise dnes připomněla, že rozpočet se mírně zvýšil, v zásadě ale velikostí odpovídá stávajícímu finančnímu období 2014-2020.

O návrhu komise nyní bude jednat europarlament a jednomyslně se na něm musejí shodnout i členské země. V nadcházejících debatách bude zřejmě sporný především návrh na nový mechanismus, který ochrání rozpočet EU před finančními riziky spojenými s všeobecnými nedostatky, jež se týkají dodržování zásad právního státu. Komise v této souvislosti opakovaně upozorňuje na situaci v Polsku a v Maďarsku.

Podle dnešního návrhu by z podnětu komise mohly státy EU pozastavit, omezit nebo zakázat přístup k finančním prostředkům EU způsobem, který budou pokládat za přiměřený povaze, závažnosti a rozsahu nedostatků právního státu v dané zemi.

Evropská komise chce v rozpočtu na roky 2021 až 2027 omezit prostředky na společnou zemědělskou politiku asi o pět procent a zhruba o sedm procent na politiku soudržnosti, tedy na fondy, ze kterých čerpá Česká republika i další méně rozvinuté země ze střední a východní části unie.

Naopak posílit plánuje financování priorit, jako je lepší správa hranic - Oettinger dnes zmínil například výrazné posílení personálu Evropské pohraniční a pobřežní stráže - a bezpečnost a obrana, ale také investice do výzkumu a inovací, vzdělávání či digitální ekonomiky.

Nové priority hodlá komise řešit asi z pětiny úsporami ve stávajících programech, ale především "čerstvými penězi". Stávající systém založený na dani z přidané hodnoty by měl být zjednodušen a po brexitu komise plánuje zrušit všechny slevy, které členské země dojednaly. EK ale přišla s plánem na nové vlastní zdroje rozpočtu.

Mělo by to být 20 procent příjmů ze systému obchodování s emisemi, tříprocentní paušální sazba na nový a postupně teprve zaváděný společný konsolidovaný základ daně z příjmů právnických osob a vnitrostátní příspěvek vypočtený podle množství nerecyklovaných plastových obalových odpadů v jednotlivých státech ve výši 0,80 eura za kilogram. Tyto nové zdroje mají podle EK představovat 12 procent celkového rozpočtu unie a mohly by ročně dosahovat asi 22 miliard eur (přes 562 miliard korun).

Budoucí dlouhodobý rozpočet má mít podle návrhu komise jasnější strukturu. Nynější rozdělení na 58 programů má nahradit jen 37 nových, kapitoly rozpočtu mají mít jasné a srozumitelné názvy. Komise navrhuje i daleko větší pružnost při využívání peněz, zdůvodňuje to zkušeností z migrační a uprchlické krize v roce 2015.

Jedním z nových programů má být funkce "investiční stabilizace", která má pomáhat udržet úroveň investic v případě velkých asymetrických šoků. Úvěry mají představovat zvláštní finanční podporu v době, kdy budou veřejné finance napjaté a kdy bude třeba zachovat prioritní investice.

Evropská komise také plánuje vznik speciálního konvergenčního nástroje, který by měl pomáhat zemím mimo eurozónu s přípravou na přijetí společné měny.

Podrobnější návrhy pro finanční programy v jednotlivých oblastech plánuje Evropská komise představit v příštích týdnech. Až později v květnu tak bude jasné, s jakými dalšími podmínkami chce EK spojit přístup k fondům soudržnosti. Často je v této souvislosti zmiňována například míra nezaměstnanosti či zatíženost migrací.

Lhůty pro revize domácích kotlů se zřejmě prodlouží na tři roky

02.05.2018

Praha - Lhůty pro revize domácích kotlů se zřejmě prodlouží o rok na tři roky a obce budou mít pravomoc zakázat vyhláškou spalování určitých paliv.

Sněmovna by to měla podle doporučení výboru pro životní prostředí schválit v novele o ochraně ovzduší, která zvýhodní přimíchávání některých biopaliv do benzinu a do nafty. Poslanci budou o podobě předlohy hlasovat na schůzi, která začne zhruba za tři týdny.

Prodloužení lhůty pro pravidelné revize domácích kotlů navrhl výbor v souvislosti se snahou stanovit horní hranici ceny těchto kontrol. Nyní se liší podle regionů a pohybují se až do několika tisíc korun. Lidé si také budou moci vyhledat školeného odborníka v databázi ministerstva pro životní prostředí, údaje do ní budou dodávat výrobci kotlů.

Rovněž pravomoc radnic zakázat vyhláškou na vymezeném území obce spalování některých druhů paliv v kotlích o tepelném příkonu do 300 kW předpokládá úprava navrhovaná výborem. Zákaz by se mohl týkat například hnědého energetického uhlí, uhelných kalů nebo lignitu. Nemohl by se vztahovat na kotle pro teplovodní ústřední topení, které splňují zákonem požadované emisní požadavky.

Sněmovna by podle doporučení výboru naopak neměla schválit návrh Jana Zahradníka (ODS) na zpřísnění podmínek pro úřední kontrolu kotlů přímo v domácnostech lidí. Zahradník chce, aby úřad musel na prověrku předem písemně upozornit, vlastník nemovitosti by s ní musel souhlasit. Pokud by vlastník souhlas ke kontrole nedal, měl by to být přestupek.

Nyní vlastníkovi hrozí postih za to, že kontrolujícímu úředníkovi přístup ke kotli neumožní. Na plénu by neměla podle stanoviska výboru upět ani úprava předsedkyně výboru Dany Balcarové (Piráti) o konci možných výjimek z emisních limitů pro velké znečišťovatele nejpozději k roku 2026.

Vládní novela v návaznosti na nové předpisy EU předpokládá, že dodavatelé benzinu a nafty by mohli započítávat do povinného minimálního podílu biopaliv dvojnásobně biopaliva, která byla vyrobena z použitých kuchyňských olejů a kafilerních tuků.

Platilo by to i pro takzvaná pokročilá biopaliva, která se vyrábějí z odpadů a nepotravinářské biomasy, například z řas, slámy nebo glycerolu. Pokud však dodavatelé minimální podíl biopaliv ve své produkci nesplní, bude jim hrozit přísnější pokuta. V benzinu nyní musí být nejméně 4,1 procenta biopaliv, v naftě šest procent. Podíly předloha nemění.

Novinka by měla snížit náklady dodavatelů benzinu na splnění povinného minimálního podílu biopaliv. Dodavatelé si podle novely navíc budou moci započíst do snížení emisí skleníkových plynů zemní plyn nebo zkapalněný ropný plyn, vysokoprocentní biopaliva, elektřinu a případně vodík, které pro dopravní účely dodali.

Sněmovna totožnou novelu projednávala už loni. Do říjnových voleb o ní nestihla rozhodnout.

Společnost s ručením omezeným jen za korunu. Firem s nižším základním kapitálem přibývá

02.05.2018

Praha - Více než 26 tisíc společností s ručením omezeným, tedy 84 procent z těch, které vznikly v roce 2017, má základní kapitál nižší než 200 tisíc korun. Vyplývá to z aktuálních databází a výpočtů poradenské společnosti Bisnode.

Téměř pětina nově založených společností s ručením omezeným má přitom základní kapitál pouze tisíc korun.

Zakládání firem s minimálním základním kapitálem umožnil zákon o obchodních korporacích platný od roku 2014.

"Lze jednoznačně potvrdit, že popularita firem s nízkým základním kapitálem je stále na vzestupu. Mezi lety 2016 a 2017 se podíl počtu nově založených firem s kapitálem nižším než 200 tisíc korun zvýšil o tři procentní body na 84 procent," uvedla dnes analytička Bisnodu Petra Štěpánová.

"Díky možnosti začít podnikat s minimálním vkladem do základního kapitálu a zrychlení a zlevnění procesu založení firmy se společnosti s ručením omezeným stávají čím dál víc atraktivní alternativou k podnikání prostřednictvím živnostenského listu," dodala.

Do základního kapitálu nových společností s ručením omezeným v roce 2017 podnikatelé investovali 5,89 miliardy korun. Průměrný základní kapitál jedné firmy tak mírně přesahuje 188 600 korun.

Základní kapitál 2014 2015 2016 2017 1 koruna 7,41 % 5,52 % 4,49 % 4,58 % 2 až 199 999 korun 61,47 % 72,57 % 76,93 % 79,5 % 200 000 korun 25 % 17,96 % 14,68 % 12,20 % Vyšší než 200 000 korun 6,12 % 3,95 % 3,90 % 3,72 %

V rámci skupiny firem se základním kapitálem do 200 tisíc korun podnikatelé loni volili nejčastěji základní kapitál 1000 korun (18,1 procenta nových firem), 10 tisíc korun (15,6 procenta) a 100 tisíc korun (13,4 procenta), s odstupem následují částky 20 tisíc korun (7,6 procenta), 50 tisíc korun (6,4 procenta) a jedna koruna (4,6 procenta).

Základní kapitál 200 tisíc korun má 12 procent firem založených v uplynulém roce a 3,7 procenta společností s ručením omezeným má základní kapitál přes 200 tisíc korun.

Přebytek státního rozpočtu ke konci dubna klesl na 800 milionů korun

02.05.2018

Praha - Přebytek státního rozpočtu v dubnu klesl na 0,8 miliardy korun z březnových 16,3 miliardy korun. Loni v dubnu vykázal rozpočet přebytek 6,3 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 50 miliard korun.

Horší meziroční výsledek hospodaření státu ovlivnily vyšší výdaje na financování společných programů ČR a EU, které byly na konci letošního dubna meziročně vyšší o 9,2 miliardy korun. Výsledek také podle MF ovlivnily výdaje 4,3 miliardy korun na doplnění pojistných fondů EGAP.

"Na rozdíl od letoška bylo navíc hospodaření v dubnu 2017 pozitivně ovlivněno převodem 5,8 miliardy korun ze zvláštních účtů privatizace do příjmů kapitoly Všeobecná pokladní správa určených na krytí deficitu důchodového systému, letos se s žádnými převody na tento účel nepočítá," uvedl úřad.

Po očištění o peníze z EU vykázal rozpočet v dubnu schodek 21,9 miliardy korun. Loni v dubnu to byl schodek 7,8 miliardy korun.

Celkové příjmy státního rozpočtu ke konci dubna stouply meziročně o 35 miliard na 442,2 miliardy korun. Celkové výdaje stouply o 40,4 miliardy na 441,5 miliardy korun. Daňové příjmy rozpočtu včetně pojistného na sociální zabezpečení stouply o 26,1 miliardy na zhruba 377 miliard korun.

Příjmy rozpočtu u daně z přidané hodnoty (DPH) meziročně stouply o 4,5 procenta na 89,3 miliardy korun. Úřad dodal, že na úrovni veřejných rozpočtů inkaso DPH ke konci dubna meziročně vzrostlo o osm procent.

Hospodaření státu leden-duben Saldo 2006 -20 miliard korun 2007 -17 miliard korun 2008 -28,1 miliardy korun 2009 -55,6 miliardy korun 2010 -78,2 miliardy korun 2011 -67,5 miliardy korun 2012 -44,7 miliardy korun 2013 -16,5 miliardy korun 2014 26,6 miliardy korun 2015 -0,4 miliardy korun 2016 30,5 miliardy korun 2017 6,2 miliardy korun 2018 0,8 miliardy korun

Inkaso spotřebních daní meziročně stouplo o 0,7 miliardy na 47,7 miliardy korun.

Největší objem výdajů rozpočtu je určen na sociální dávky. Ke konci dubna na ně z rozpočtu šlo 184,8 miliardy korun, meziročně o 8,1 miliardy více. Celkově rozpočet letos počítá s výdaji na sociální dávky 557,9 miliardy korun.

Cenový spor Nestlé s Edekou a dalšími obchodníky končí

02.05.2018

Curych - Švýcarská potravinářská skupina Nestlé se dohodla s evropskými maloobchodními prodejci na urovnání měsíce trvajícího sporu kolem stanovování cen a obchodních podmínek. Prodejci, kteří jsou součástí evropské maloobchodní aliance AgeCore, jako je například německá Edeka a švýcarský Coop, díky dohodě zruší bojkot zboží Nestlé.

Mluvčí Edeky dohodu o urovnání sporu potvrdil, upozornil však, že podrobnosti dohody jsou tajné. "Vracíme se k normálnímu provozu s Nestlé," dodal. Také řetězec Coop uvedl, že výrobky Nestlé v příštích dnech vrátí do regálů, uvedla agentura Reuters.

Skupina AgeCore zastupuje šest evropských maloobchodních prodejců. Nestlé je největším výrobcem balených potravin na světě. Mezi její produkty patří například káva Nescafé, čokoládové tyčinky Kit Kat, cereálie Nesquik nebo kořenicí směsi Maggi.

Spor je další signálem napětí mezi evropskými prodejci a dodavateli v době, kdy přibývá konkurence internetových prodejců. Nestlé minulý rok zaznamenala nejslabší růst tržeb za nejméně dvě desetiletí. To vyvolalo tlak akcionářů, aby firma udělala něco, co by jí zvýšilo příjmy a ziskovou marži. V prvním čtvrtletí ale růst tržeb zajistil téměř výhradně vyšší objem prodeje, což ukazuje, jak těžké je pro firmy zvyšovat v konkurenčním maloobchodním prostředí ceny.

Růst ekonomiky eurozóny i celé EU v prvním čtvrtletí zpomalil

02.05.2018

Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie v prvním čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci zpomalilo a činilo 0,4 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí přitom hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny vzrostl o 0,7 procenta a celé EU o 0,6 procenta. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. V meziročním srovnání HDP v 19 zemích platících eurem zpomalil na 2,5 procenta z 2,8 procenta v předchozím čtvrtletí. Celá EU pak vykázala meziroční růst o 2,4 procenta, v posledních třech měsících loňského roku expandovala o 2,7 procenta.

Kupujete ojeté auto ze zahraničí? Připravte se na podvody, přetočený tachometr má polovina vozů

02.05.2018

Brusel - Až polovina ojetých aut ze zahraničí má přetočený tachometr a najeto o tisíce kilometrů více, než prodejce uvádí. 

Na alarmující statistiku upozornili europoslanci z výboru pro dopravu. Ve své zprávě zároveň apelovali na Evropskou komisi, aby podvodnému stáčení tachometrů zabránila. Kvůli podvodům s najetými kilometry podle nich vzniká škoda ve výši pět až devět miliard eur ročně.

"Je nepřijatelné, aby se lidé, kteří si v Evropě kupují auto, stávali oběťmi podvodů," prohlásil lucemburský europoslanec Georges Bach.

Řešení je přitom podle něj již dlouho známé, otestované a funkční. Spočívá ve vytvoření databáze a pečlivém zaznamenávání ujetých kilometrů.

"Trváme na vytvoření aktualizovaných národních databází, po vzoru nizozemského a belgického systému, kde mohou lidé ověřit najeté kilometry ještě předtím, než si auto koupí," vysvětlil Bach, který je stínovým zpravodajem zprávy europarlamentu.

Belgie a Nizozemsko vytvořily již před lety národní databáze, které obsahují záznamy o počtu ujetých kilometrů, údržbě a prohlídkách v opravnách. Díky tomu se v těchto státech počet vozů se stočenými kilometry výrazně snížil.

Celoevropská databáze

Národní databáze ale řeší problém pouze v případě, že se obchoduje s vozem uvnitř jednoho státu. Při koupi auta ze zahraničí ověřit najeté kilometry není možné.

"Studie ukazují, že největší problém je s auty z dovozu, a je proto nutná spolupráce a vzájemná výměna dat mezi všemi státy," upozornil český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se tématem zabývá.

Pomoci podle něj může celoevropská databáze inspirovaná belgickým systémem car-pass, což také dopravní výbor Evropského parlamentu navrhuje.

Evropská databáze, která umožňuje státům EU sdílet informace o vozidlech a řidičských průkazech, již navíc existuje. Nazývá se EUCARIS a napomáhá řešit krádeže vozidel napříč EU nebo také vymáhání pokut v případě, že řidič z jednoho státu spáchá v zahraničí přestupek.

Právě v systému EUCARIS vidí europoslanci řešení. Žádají, aby bylo zaznamenávání najetých kilometrů do systému povinné.

Pomoci mohou nové technologie

Databáze by podle Zdechovského měla obsahovat i další údaje, které mohou být pro zájemce o koupi vozu rozhodující. "Návrh budu ještě připomínkovat a budu chtít, aby se do průkazek neopisoval jen počet najetých kilometrů, ale zaznamenávaly se i všechny vážnější nehody a výměny komponent," dodává český europoslanec.

Evropský parlament ve své zprávě navrhl i další řešení, které by mohlo podvod se stáčením kilometrů omezit. Počítadla kilometrů by měla být lépe chráněna před zneužitím, k čemuž mohou pomoci již existující a cenově dostupné technologie a bezpečnostní moduly.

V dlouhodobějším horizontu europoslanci navrhují potírat stáčení kilometrů pomocí technologie blockchain. Řada moderních vozidel se totiž umí připojit k internetu. Údaje z vozu by se tak automaticky mohly přenášet do přísně zabezpečené databáze.

Stáčení kilometrů jako trestný čin

V Česku má stočený kilometr zhruba 42 procent ojetin a řada vozů tak má mnohem nižší hodnotu, než za kterou je prodejci inzerují.

Ekonomické důvody však nejsou jediné, co europoslance přimělo k přijetí zprávy o stáčení kilometrů. Zdůrazňují také fakt, že vozidlo s nižším počtem kilometrů mnozí považují za bezpečnější. Podvodníci tak mohou ohrozit nejen peněženky svých zákazníků, ale i jejich zdraví.

"Tento druh podvodu je jednoduše trestný a může ohrozit životy lidí, kteří auta kupují, a také dalších účastníků dopravy. Proto požadujeme po většině členských zemí, aby manipulaci s najetými kilometry posuzovaly jako trestný čin," uvedl europoslanec Georges Bach.

V českých zákonech stáčení kilometrů mezi trestnými činy jmenováno není. Nejvyšší soud ale v roce 2014 rozhodl, že manipulaci s počítadlem kilometrů lze jako trestný čin posuzovat, a to v případě, kdy je záměrem protiprávně zvýšit kupní cenu vozidla.

Dlouhodobě nezaměstnaných v ČR ubývá, je jich už méně než třetina

02.05.2018

Praha - Lidí, kteří nemají práci déle než jeden rok, v Česku ubývá, tvoří už méně než třetinu nezaměstnaných. Podíl dlouhodobě nezaměstnaných v ČR klesl za poslední rok o 7,8 procentního bodu na 31,4 procenta.

Nižší byl v loňském 4. čtvrtletí jen v severoevropských zemích a Velké Británii. Nezaměstnanost mladých má Česko druhou nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad.

V průměru států EU se podíl dlouhodobě nezaměstnaných na nezaměstnanosti snížil o 2,1 procentního bodu na 44,5 procenta. Snížil se ve většině zemí. Nad průměrem je sedm zemí unie. Nejvyšší podíl má Řecko se 71,6 procenta a Slovensko se 62,8 procenta.

Naopak nejnižší podíl dlouhodobě nezaměstnaných byl loni ve 4. čtvrtletí ve Švédsku s 20,9 procenta. V Dánsku to bylo 25,2 procenta a ve Finsku a Británii shodně 26 procent.

Podobně jako dlouhodobá nezaměstnanost klesá ve většině států EU také nezaměstnanost mladých ve věku mezi 15 a 24 lety. V Česku byla v loňském čtvrtém čtvrtletí na 6,3 procenta, tedy po Německu se 6,1 procenta druhá nejnižší. Nad unijním průměrem 16,2 procenta bylo nejvýše Řecko se 43,6 procenta a Španělsko, kde práci nemělo 37,5 procenta mladých lidí.

Nezaměstnanost lidí mezi 15 a 64 roky, kterou ČSÚ počítá jako jejich podíl k ekonomicky aktivním lidem a očišťuje ji od sezonních vlivů, se letos v březnu snížila na 2,2 procenta. Před rokem byla o 1,1 procentního bodu vyšší. U mužů byla letos v březnu 1,8 procenta, u žen 2,7 procenta.

Čísla za březen už dřív zveřejnil Úřad práce ČR, který nezaměstnanost uvádí jako podíl lidí bez práce ze všech obyvatel ve věku 15 až 64 let. V březnu klesla podle úřadu práce nezaměstnanost v Česku na 3,5 procenta ze 4,8 procenta před rokem.

Kaufland se snaží přiblížit Lidlu, zvedne mzdy běžných zaměstnanců o čtvrtinu

02.05.2018

Praha - Řetězec Kaufland se snaží dohnat svou sesterskou síť Lidl, která v březnu znovu výrazně zvedla mzdy svých zaměstnanců. Kaufland od 1. června zvedne výdělky svých pracovníků na provozních pozicích o 26 procent.

Člověk pracující na plný úvazek jako asistent prodeje si od června nově odnese 24 000 korun hrubého měsíčně. Tato minimální nástupní mzda platí pro celou Českou republiku kromě Prahy, kde je větší problém sehnat zaměstnance. V hlavním městě bude minimální výdělek na plný úvazek po zkušební době vyšší, a to 26 000 korun.

"Chceme být i nadále atraktivním zaměstnavatelem. Zvýšením mezd chceme ocenit náročnou práci našich lidí, kterým nabízíme celou škálu pracovních úvazků od celodenních, osmihodinových, přes různé formy kratších úvazků až po brigádnické dohody," říká mluvčí Kauflandu Renata Maierl.

Zaměstnanci řetězce dostávají vedle mezd také další benefity, například nadstandardní příplatky za noční směny, až pět týdnů dovolené, osmdesátikorunové stravenky, kartu Multisport či ocenění při pracovních jubileích. Po zaškolení a návazném firemním vzdělávání se mohou zapojit do dalších rozvojových programů firmy a v budoucnosti získat manažerské posty.

Výše mezd v Kauflandu v současné době převyšuje celorepublikový průměr. Web Platy.cz uvádí průměrnou mzdu u pozice prodavač 17 262 korun a u pokladní 16 665 korun - nerozlišuje ovšem mezi řetězci a ostatními prodejnami.

Kaufland, který kvůli odlivu pracovníků čelí v posledních měsících kritice od zákazníků, dnešním prohlášením reaguje na krok Lidlu, jenž zvedl mzdy svých lidí v březnu o pětinu na 28 tisíc korun (v Praze na 29 143 korun). Oba řetězce přitom patří do stejné německé obchodní skupiny Schwarz.

Předsedkyně největší odborové organizace při Kauflandu Marcela Jelínková věří, že zvýšení mezd pomůže situaci v řetězci stabilizovat: "Vidím to jako velmi pozitivní krok, který je také výsledkem našeho dlouhodobého dialogu," říká Jelínková z Nezávislého odborového svazu pracovníků potravinářského průmyslu. Nedostatek zaměstnanců v Kauflandu - společně s ukončením spolupráce s externími firmami - vedl letos k prodloužení front u pokladen a většímu nepořádku v prodejnách.

Pracovní podmínky se snaží zlepšovat také ostatní řetězce, aby jejich zaměstnanci nepřešli ke konkurenci. Albert navyšoval prodavačům, pokladním, zelinářům, řezníkům či skladníkům mzdy v lednu téměř o pětinu, Penny Market zvyšoval výdělky v březnu o sedm procent a Globus a Tesco je podle vyjádření svých mluvčí zvyšují průběžně.

Billa po lednovém navýšení mezd pracovníkům v logistice sáhla k další úpravě v březnu, kdy zrušila zaměstnancům v prodejnách variabilní složku a posílila tím jejich základní mzdu v průměru o tisíc korun. Lidem přilepšila už v lednu také na stravenkách, jejichž hodnotu zvedla z 60 na 80 korun, a všem zaměstnancům umožnila vybírat si 5 týdnů dovolené namísto zákonných čtyř. 

Šéfka Odborového svazu pracovníků obchodu (OSPO) Renáta Burianová doufá, že navýšení mezd v Kauflandu bude inspirovat také ostatní řetězce.

Kaufland je podle tržeb největším maloobchodním řetězcem s potravinami v Česku. Jeho výkonnost však pomalu klesá, ve finančním roce 2016/2017 jeho tržby poklesly o dvě procenta na 57 miliard korun a zisk se snížil o pět procent na 1,97 miliardy. Společnost vstoupila na český trh v roce 1998. Nyní provozuje 129 prodejen, dvě logistická centra a vlastní masozávod.

Video: Jak se teď nakupuje v Kauflandu

Obce mohou získat další dotace na zdroje vody, ministerstvo uvolnilo 600 milionů

02.05.2018

Brno - Obce mohou opět získat dotace na vyhledání a budování nových zdrojů pitné vody. Ministerstvo životního prostředí na to uvolní 600 milionů korun, dvakrát víc než minule.

Dotace až tři miliony korun na průzkum, posílení a vybudování nových zdrojů pitné vody se vztahuje nejen na podzemní, ale i povrchové zdroje, tentokrát ale i na výstavbu nových nebo rekonstrukci nefunkčních přivaděčů pitné vody. V tiskové zprávě to dnes uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

Premiér v demisi Andrej Babiš s některými ministry, včetně ministra životního prostředí Richarda Brabce, dnes zahájili dvoudenní návštěvu Jihomoravského kraje. Sucho je čím větším problémem v celé republice.

"Nedostatek pitné vody vnímáme jako akutní problém. Nejvíce jsou ohroženy ty lokality, které nejsou napojeny na kapacitní vodárenskou soustavu nebo nemají k dispozici dostatečné povrchové zdroje vody. Řada obcí po celé České republice již nyní čelí krizové situaci, u jiných nedostatek pitné vody hrozí v blízké době a musí hledat zdroje záložní," uvedl ministr Brabec.

Peníze poputují na regeneraci, rozšíření nebo vznik stovek nových zdrojů pitné vody, včetně jejich napojení na současné vodovodní řady. Poslouží také na průzkumné vrty nebo na vybudování veřejně přístupného odběrného místa. Novinkou je rozšíření podpory na využití povrchových zdrojů pitné vody.

Nově se dotace bude moci využít i na výstavbu či rekonstrukci přivaděčů pitné vody. Beze změn zůstala výše dotace, která se pohybuje v rozmezí 60 až 80 procent z celkových výdajů na projekt, obec si tak může přijít až na tři miliony korun. Suchem postižené obce mají nárok na vyšší podporu.

"Výše dotace se odvíjí od typu projektu a závisí také na tom, zda se jedná o akutní, či 'jen' rizikový případ. Až 80 procent dotací získají žadatelé, na jejichž území neexistuje veřejný zdroj pitné vody anebo je kapacita jejich stávajícího zdroje či zdrojů pitné vody prokazatelně nedostatečná, případně voda z nich i přes svou technologickou úpravu nesplňuje vyhláškou stanovené požadavky," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Žádosti o podporu přijímá fond od 4. května 2018 do 18. prosince 2020, nebo do vyčerpání alokace. O dotace se mohou hlásit obce a města, dobrovolné svazky obcí či příspěvkové organizace.

Pilotní výzvu spustilo ministerstvo už v červenci 2016, zájem ze strany obcí převýšil vymezenou částku o několik desítek milionů. Dorazilo celkem 296 žádostí za 340 milionů, rozděleno bylo 330 milionů korun.

Vítkovice prodávají další společnosti. Miliardář Strnad vstupuje na železnici

02.05.2018

Ostrava - Ostravská strojírenská skupina Vítkovice Machinery Group (VMG) podnikatele Jana Světlíka prodala další dceřiné firmy. Vítkovice Doprava už patří společnosti Tatra Aviation ze skupiny Czechoslovak Group Michala Strnada. Nové majitele mají i Vítkovice HTB. Uvedla to mluvčí Vítkovic Eva Kijonková. Hodnotu transakce firmy nezveřejnily.

Skupina VMG už letos prodala společnosti Vítkovice Recycling, Vítkovice Heavy Machinery a Vítkovice Gearworks.

Prodeje firem souvisí podle Kijonkové s dlouhodobým stabilizačním plánem skupiny, jejíž některé firmy se předloni dostaly do finančních problémů a skončily v úpadku.

"Cílem je oživení produkce v odprodávaných firmách, ukončení reorganizací ve společnostech, které ji mají povolenu, a otevření prostoru pro kooperaci bývalé mateřské firmy s někdejšími dcerami na novém základě, kde Vítkovice, a. s., již nebudou nositelem bankovních úvěrů a garancí pro odprodané dcery," uvedla mluvčí.

Předsedkyně představenstva a generální ředitelka Vítkovic, a. s., které zastřešují energetické, právní, logistické a další služby pro celou strojírenskou skupinu, Michaela Žvaková uvedla, že jde o radikální změnu pohledu na vítkovickou strukturu. "Zachovává byznys, know-how i pracovní místa, ale ruší závislost dcer na našich vztazích s bankami," uvedla Žvaková.

Na prodej společnosti Vítkovice Doprava, která provozuje nákladní železniční dopravu, upozornil server zdopravy.cz. Portál uvedl, že podle posledních dostupných výsledků za rok 2016 dosáhla firma tržeb 472 milionů korun a prodělala 24 milionů korun.

"Více než polovinou se na nich podílí železniční doprava a spediční služby. Zbytek připadá hlavně na aktivity se stlačeným zemním plynem CNG, firma patří se značkou CNG Vitall k největším provozovatelům plnicích stanic," uvedl server. Firma má přes 200 zaměstnanců.

Vítkovice HTB vyrábějí hasičské přístroje. Jejich novým majitelem je pražská společnost EPPO servis, která rovněž působí v oboru požární ochrany.

Prodej společnosti Vítkovice Gearworks, které byly od předloňského srpna v úpadku, byl součástí jejich schváleného reorganizačního plánu. Novými majiteli se minulý měsíc staly společnosti Optifin Invest, jejímž spolumajitelem je podnikatel Alexej Beljajev, a Farvis, která je spřízněna s firmou E-Invest Martina Ulčáka.

Ulčák už loni od Světlíka koupil Hutní montáže, další z firem ze skupiny VMG. Vítkovice Gearworks dodávají atypické převodové skříně, ozubené díly a kompletní pohony pro různá odvětví průmyslu a zaměstnávají asi 140 lidí.

Do společnosti Vítkovice Heavy Machinery, která na sebe v březnu podala u soudu návrh na insolvenci, vstoupila firma SPV VTK zakladatele Czechoslovak Group Jaroslava Strnada. Vstup nového investora byl přitom součástí takzvané předbalené reorganizace. Firma je producentem ocelí a výrobků z nich a má 900 zaměstnanců.

Pronájem s následným prodejem společnosti Vítkovice Recycling oznámily Vítkovice na počátku roku. "Tato transakce je nyní vypořádána a firma již změnila jak majitele, tak název. Nově se jmenuje SPV Recycling CZ a patří podle očekávání Zberným surovinám Žilina," uvedla Kijonková. Zberné suroviny Žilina ve firmě, která vykupuje a zpracovává kovový odpad, už dříve měly menšinový podíl. Podnik má asi 15 zaměstnanců.

Skupina Vítkovice Machinery Group má nyní okolo 2000 zaměstnanců. Patří do ní například společnosti Vítkovice Hammering, Vítkovice IT Solutions nebo Vítkovice Mechanika. Ještě před třemi lety přitom skupina zaměstnávala přes 8000 lidí.

V roce 2016 ale některé firmy ze skupiny skolily finanční potíže. Vítkovice Power Engineering později skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks, Vítkovice Revmont a Vítkovice Envi v reorganizaci. Ze skupiny se před rokem osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding, několik firem skupina prodala.

Jeli jsme s elektromobilem do Brna a zpátky. Dá se s BMW i3 jezdit jako s běžným autem?

02.05.2018

S elektromobilem se dá dobře žít ve městě. Ale co když potřebujete vyrazit někam dál? Vyzkoušeli jsme to.

V Česku žije méně chudých než ve Francii či Itálii. Projděte si nové porovnání zemí EU

02.05.2018

Lucemburk, Praha - Zhruba 33 milionů lidí v Evropské unii lze označit jako velmi chudé, protože trpí těžkou materiální deprivací. Jde o 6,7 procenta obyvatel EU - jejich podíl v posledních letech klesá, vrcholu dosáhl v roce 2012 s 9,9 procenta. Vyplývá to z čerstvě zveřejněných údajů Eurostatu.

Těžká materiální deprivace znamená, že si lidé nemohou dovolit alespoň čtyři z následujících položek, které většina obyvatel považuje za žádoucí nebo nezbytné k tomu, aby vedli přiměřený život:

Mezi tyto položky patří včasné hrazení účtů (pravidelných plateb za bydlení či splácení půjček), dostatečně vytápěný byt, úhrada neočekávaného výdaje (Český statistický úřad loni pracoval s částkou 10 200 korun), pravidelná konzumace masa (nebo ryb či ekvivalentu pro vegetariány), týdenní dovolená pro všechny členy domácnosti, televizor, pračka, auto a výdaje za telefon.

Ukazatel míry materiální deprivace tak - na rozdíl od příjmové chudoby - zohledňuje výši finančních nákladů v dané zemi.

Podíl lidí s těžkou materiální deprivací na počtu obyvatel státu (v procentech). Data označená hvězdičkou jsou z roku 2016. Eurostat uvádí i čísla ze tří nečlenských států EU - Norska, Švýcarska a Islandu.
rok 2017 rok 2012 rok 2007 Bulharsko 30,0 44,1 57,6 Řecko 21,1 19,5 11,5 Rumunsko 19,4 31,1 38,0 Maďarsko 14,5 26,3 19,9 Litva 12,4 19,8 16,6 Kypr 11,7 15,0 13,3 Lotyšsko 11,3 25,6 24,0 Chorvatsko 10,3 15,9   - Itálie 9,2 14,5 7,0 Slovensko 8,2 * 10,5 13,7 Portugalsko 6,9 8,6 9,6 Polsko 6,7 * 13,5 22,3 Irsko 6,5 * 9,8 4,5 Belgie 5,2 6,3 5,7 Španělsko 5,1 5,8 3,5 Velká Británie 4,9 7,8 4,2 Slovinsko 4,5 6,6 5,1 Estonsko 4,1 9,4 5,6 Francie 4,1 5,3 4,7 Česko 3,7 6,6 7,4 Německo 3,6 4,9 4,8 Malta 3,3 9,2 4,4 Dánsko 3,1 2,7 3,3 Rakousko 3,0 * 4,0 3,3 Nizozemsko 2,6 2,3 1,7 Norsko 2,3 1,7 2,3 Finsko 2,0 2,9 3,6 Island 1,9 * 2,4 2,1 Lucembursko 1,6 * 1,3 0,8 Švýcarsko 1,5 * 0,8 2,3 Švédsko 0,8 * 1,8 2,2

Nejhůře jsou na tom Bulharsko (alespoň čtyři ze zmíněných položek si nemůže dovolit 30 procent populace), Řecko (21,1 procenta), Rumunsko (19,4 procenta) a Maďarsko (14,5 procenta).

Naopak nejnižší podíl velmi chudých najdeme mezi obyvateli Švédska (0,8 procenta), Lucemburska (1,6 procenta), Finska (dvě procenta) a Nizozemska (2,6 procenta).

Česká republika má devátý nejnižší podíl chudých (3,7 procenta) v EU - v tomto ukazateli skončila jen těsně za Německem a lépe než Francie, Belgie či Itálie.

Za posledních deset let klesl podíl nejvíce v Polsku, Švédsku (i předtím však dosahoval nízkých hodnot), Lotyšsku, Česku, Rumunsku a Bulharsku. Naopak nejvíce stoupl v Lucembursku (nadále však zůstává velmi nízký), Řecku, Nizozemsku, Španělsku a Irsku.

Podle Eurostatu jsou nejvíce ohroženou skupinou samoživitelé pečující o děti - těžkou materiální deprivaci z nich cítí 14,3 procenta. U domácnosti tvořené pouze jedním dospělým bez vyživovaných dětí to je 9,6 procenta.

Facebook chystá seznamku. Ochraně osobních údajů věnuje mimořádnou pozornost, slibuje

01.05.2018

San José - Facebook hodlá spustit novou službu pomáhající uživatelům najít si partnera. Informoval o tom zakladatel a generální ředitel podniku Mark Zuckerberg na vývojářské konferenci F8.

"Na Facebooku je 200 milionů lidí, kteří se označují jako nezadaní," upozornil Zuckerberg. Dodal, že služba bude určena pro uživatele hledající dlouhodobý vztah.

Firma bude podle Zuckerberga v rámci této služby věnovat mimořádnou pozornost ochraně soukromých údajů. Služba má být spuštěna v brzké době, konkrétní datum však Zuckerberg neposkytl.

Ohlášení nové služby mělo negativní dopad na akcie firem působících v oblasti internetových seznamek. Prudce dolů zamířily například akcie společnosti Match Group, která je majitelem populární seznamovací aplikace Tinder, napsala agentura Reuters.

Podle analytika Jamese Cordwella ze společnosti Atlantic Equities by nová služba mohla vést k nárůstu času, který lidé na Facebooku tráví, a zároveň představovat "velký problém" pro konkurenty, jako je například Match Group.

Facebook se stal letos terčem kritiky po zprávě o tom, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa.

Zuckerberg dnes v rámci snahy o obnovení důvěry oznámil, že firma pracuje na novém nástroji, který poskytne uživatelům nad některými údaji větší kontrolu. Uživatelé díky němu budou mít například možnost mazat seznamy navštívených stránek. Vývoj tohoto nového nástroje však podle Zuckerberga potrvá několik měsíců, píše agentura DPA.

Kurz eura k dolaru klesl na nejnižší hodnotu od letošního ledna

01.05.2018

New York/Londýn - Euro dnes vůči dolaru poprvé od letošního ledna sestoupilo pod hranici 1,2 dolaru. Dolar těží z příznivého vývoje americké ekonomiky a z vyhlídek na zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech.

Kolem 21. hodiny středoevropského letního času vykazovala jednotná evropská měna pokles o zhruba 0,6 procenta na 1,1995 dolaru.

Poptávku po euru podkopávají neuspokojivé údaje o ekonomice eurozóny a rostoucí pochybnosti o tom, kdy Evropská centrální banka (ECB) opustí svou mimořádně uvolněnou měnovou politiku.

Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se dnes vyšplhal až na 92,566 bodu, tedy na nejvyšší úroveň od 10. ledna. "Klíčovým motorem růstu dolaru je rozdíl mezi ekonomickými údaji z USA a ze zbytku světa. Údaje z USA nadále vypadají relativně silně," uvedla americká banka Morgan Stanley.

Britská libra dnes pokračovala v poklesu a poprvé za tři a půl měsíce se dostala pod hranici 1,37 dolaru. Přispěly k tomu nepříznivé údaje o vývoji zpracovatelského průmyslu v Británii, napsala agentura Reuters.

Šéf aplikace WhatsApp se rozhodl odejít z podniku. Neshodl se prý s Facebookem

01.05.2018

San Francisco - Generální ředitel a spoluzakladatel populární aplikace WhatsApp pro bezplatné posílání vzkazů a telefonování Jan Koum se rozhodl odejít z podniku. Koum o tom informoval na svém facebookovém účtu.

Aplikaci WhatsApp v roce 2014 koupila firma Facebook, se kterou se Koum podle médií dostal do sporů ohledně strategie. Koum měl mimo jiné výhrady ke snahám společnosti Facebook o využívání osobních údajů uživatelů aplikace, píše server BBC.

Facebook se stal letos terčem kritiky po zprávě o tom, že analytická společnost Cambridge Analytica neoprávněně získala informace o desítkách milionů uživatelů jeho sítě a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa.

Koum se k důvodům svého odchodu podrobněji nevyjádřil. Uvedl pouze, že pro něj nastal čas "jít dál" a věnovat se svým zálibám mimo technologický sektor. Podle listu The Washington Post plánuje Koum opustit rovněž své místo ve správní radě firmy Facebook.

Řepka vykvetla kvůli teplu moc brzo, její pyl je všude. Za žlutá auta ve městech ale nemůže

01.05.2018

Praha - "Zase mám žluté auto. Trpí i můj pes." Řepka olejka v těchto dnech neplní jen nekonečné lány žlutých polí. Její žlutý pyl je i v ovzduší - a je těžké se jí vyhnout i na sociálních sítích, kde je téměř nemožné nenarazit na podobné příspěvky. 

Plocha osázená řepkou se přitom oproti loňsku nezvětšila. "Řepka ozimá byla vyseta na ploše 395 tisíc hektarů a její plocha zůstává na úrovni minulého roku," potvrdil Aktuálně.cz Vojtěch Bílý z tiskového oddělení ministerstva zemědělství. 

Oblaka pylu způsobilo zejména teplé dubnové počasí, které přimělo statisíce hektarů žlutých lánů předčasně vykvést.

Zvýšenou produkci řepkového pylu potvrzují i alergologické poradny. "Řepka má však poměrně velká pylová zrna, takže největší nebezpečí hrozí ve vzdálenosti stovek metrů od řepkového pole," potvrdil Michal Závacký z webového portálu Proalergiky.cz. S nadsázkou však potvrdil i skutečnost, že ve žlutém Česku není mnoho míst, která by byla v dostatečné vzdálenosti od pole s vysetou řepkou.

"Alergikům s citlivostí na řepku musím proto v těchto dnech připomínat nutnost dodržovat například při výletech do přírody nutná opatření, třeba v podobě dýchací masky, která stojí pár korun a ochrání dýchací cesty," řekl Závacký. 

Upozornil ale také na to, že zejména lidé v centrech měst žehrají na žlutá pole neprávem. Řepka není v těchto dnech jediným producentem pylových zrn a například uprostřed měst to bývají vetšinou jehličnany, které dokážou pokrýt pylem kapoty aut.

"Borovice a další druhy jsou typické tím, že vytvářejí velké množství pylu. I v běžné výstavbě je dost stromů, aby dokázaly pokrýt auta," uvedl Závacký. 

I přes záplavu pylu může teplé počasí letos způsobit nižší produkci řepkového oleje, než tomu bylo v minulých letech. Rostliny totiž vykvetly dříve, než mohly dostatečně narůst.

"Nebyla žádná vegetativní fáze, kdy by mohly vytvořit dostatečně silné větve a dostatečný počet šešulí," uvedl ředitel Svazu pěstitelů a zpracovatelů olejnin Martin Volf. 

Česko je evropskou velmocí v pěstování řepky. "Z okolních zemí máme největší podíl osázené plochy z orné půdy," upozornil předseda Asociace soukromého zemědělství Josef Stehlík. Dlouhodobě osevní plochy řepky dosahují do 16 procent celkové zemědělské orné půdy, například vloni to bylo 12,6 procenta celkové zemědělské orné půdy.

Dlouhodobě však produkce řepky narůstala kvůli požadavku Evropské unie posílit podíl biologických složek v pohonných hmotách. Z 1,5 tisíce tun řepkové bionafty z roku 1992 tak produkce stoupla na 200 tisíc tun v roce 2011. Řepkový olej tak je sice významnou surovinou v gastronomii, význam pro zemědělce však spočívá zejména v použití pro biopaliva.

V roce 2015 Evropská komise schválila prodloužení programu státní podpory biopaliv v České republice do konce roku 2020. Podporu musel schválit i český parlament, tehdy čelil kritice současný premiér v demisi Andrej Babiš. Opoziční poslanci poukazovali na to, že z podpory poplynou zisky jeho holdingu Agrofert, někteří poslanci mluvili i o zisku pěti miliard korun. 

Výrobce kytar Gibson požádal o bankrotovou ochranu. Dluží téměř 11 miliard korun

01.05.2018

Nashville - Legendární americký výrobce kytar Gibson dnes požádal soud o bankrotovou ochranu před věřiteli. Firma uvedla, že bude pokračovat v provozu, projde však reorganizací, na které se dohodla s částí věřitelů.

Společnost Gibson se již delší dobu potýká s vysokým zadlužením. Podle žádosti její dluhy dosahují až 500 milionů dolarů (téměř 11 miliard korun). Věřitelé firmě v rámci reorganizace poskytnou nové půjčky v objemu až 135 milionů dolarů, aby ji udrželi v chodu, píše agentura AP.

Generální ředitel podniku Henry Juszkiewicz vyjádřil přesvědčení, že reorganizace a podpora věřitelů firmě zajistí dlouhodobou stabilitu a finanční zdraví. "Důležité je, že tento proces bude pro zákazníky téměř neviditelný," dodal.

Společnost se podle něj začne znovu soustředit na své klíčové aktivity, tedy na výrobu hudebních nástrojů. Firma se v minulosti snažila své aktivity rozšiřovat do oblasti spotřební elektroniky, což vedlo k nárůstu jejího dluhu.

Společnost Gibson byla založena v roce 1984 a sídlí v Nashvillu. Na její kytary hráli například B.B. King, Chuck Berry či Bob Marley.

Velká aktualizace Windows 10: Nové funkce umí ušetřit čas i nervy

01.05.2018

Washington - Společnost Microsoft na poslední chvíli vydala Windows 10 April Update. Slíbená jarní aktualizace operačního systému Windows 10 přináší tentokrát všechny slíbené nové funkce - včetně o půl roku odložené Časové osy, která usnadňuje přístup k souborům nebo webovým stránkám otevřeným na jiném zařízení.

Microsoft sice zatím ještě nezačal automatickou distribuci, novou verzi si ale může stáhnout každý zájemce návštěvou nastavení a ručním vyhledáním aktualizací. April Update je možné také stáhnout s využitím aplikace Pomocník s aktualizací z webových stránek Microsoftu.

Automaticky si Windows 10 začnou novou verzi instalovat až 8. května, ani to se ale netýká všech uživatelů. Microsoft bude dubnovou aktualizaci uvolňovat postupně po dobu několika týdnů až měsíců.       

Vedle počítačů s Windows 10 si aktualizovanou verzi operačního systému mohou stahovat také majitelé herních zařízení Xbox One, která pod kapotou mají také Windows. Nejvýraznější technologickou novinkou je podpora rozlišení 2560 x 1440 bodů a proměnlivé snímkové frekvence ve spojení s monitorem nebo televizí s funkcí FreeSync. Tu nabízí například nové QLED televize Samsung.

Součástí aktualizace je také nová aplikace Xbox Avatars, která vrací na scénu 3D postavičky reprezentující hráče. Nová verze nabízí například možnost přidávat rekvizity - některé hráči mohou dostat jako odměnu za hraní, za jiné chce Microsoft reálné peníze.

Podívejme se na největší novinky.

Časová osa

Funkce - v originále nazvaná Timeline - zobrazí po stisku kláves Windows + Tab náhled všech aktuálně otevřených aplikací, ale také přehled dokumentů a webových stránek prohlížených během posledních 30 dní.

Nechybí ani možnost vyhledat dříve otevřené dokumenty nebo webové stránky, pokud si uživatel pamatuje název dokumentů nebo slova vyskytující se v obsahu dokumentů či webových stránek. Microsoft nabízí také možnost z přehledu odstranit konkrétní položky nebo údaje za celé hodiny či dny.

Kromě rychlého otevření souborů aktivních na jiných zařízeních pomůže Časová osa také rychleji najít soubory otevřené v minulosti na jiném zařízení se stejným uživatelským účtem. Cílem je usnadnit přechod mezi různými zařízeními, ať už jde o dva různé počítače, nebo o pokračování v práci rozdělané na mobilním telefonu s aplikacemi Microsoft Office.

Microsoft tuto funkci prezentoval právě ve spojení s větším počtem zařízení. V základním nastavení je ale možnost synchronizace údajů mezi různými počítači či mobilními telefony vypnutá a aktivovat se musí ručně.

Není to ani moc přehledné - nastavení funkce Timeline je totiž až na konci zobrazeného seznamu. Dalším omezením funkce Timeline je podpora v aplikacích - zatím jde primárně o aplikace přímo od Microsoftu v čele s Office a webovým prohlížečem Edge.

Pomocník pro soustředění

Vylepšená funkce "quiet hours" slibuje méně rušení při práci. V nastaveném čase automaticky blokuje notifikace.

Automaticky pak dochází k potlačení notifikací při hraní nebo v průběhu prezentací. Uživatelé si mohou také zvolit aplikace, jejichž notifikace se zobrazí i přes "zákaz".

Bezkontaktní sdílení

Microsoft do aktuální verze Windows 10 přidal novou funkci, která se inspirovala systémem Aidrop v MacOS od Applu. Jde o možnost odeslat soubory na jiný počítač v blízkém okolí prostřednictvím Bluetooth nebo wi-fi spojení.

Systém sám vybere nejvhodnější technologii přenosu. Při našich pokusech probíhaly přenosy přes Bluetooth, takže se soubory kopírovaly až zoufale pomalu. 80MB soubor zabral devět minut.  

Je to ale jednodušší než shánět USB klíčenku nebo nastavovat sdílené složky a na rychlé nasdílení fotky nebo dokumentu to bude užitečné. A Microsoft snad přijde na způsob, jak aktivovat přenosy přes wi-fi.

Hezčí vzhled

Podceňovat design se nevyplácí. Původní podoba Windows 10 se části uživatelů nelíbila, byla příliš jednoduchá, plochá. Takzvaný plynný design podobu Windows vylepšuje.

Přidává hlavně průhlednost, kdy pod nabídkou Start, v aplikaci Nastavení nebo pod notifikačním centrem prosvítají aplikace otevřené na ploše. Lehce průsvitné, asi jako mléčné sklo, jsou i moderní aplikace od Microsoftu - efekt je decentní, takže nepůsobí rušivě.

Větší možnosti nastavení

Windows 10 April Update kromě Časové osy neobsahuje žádný zásadní nový prvek, k dispozici je ale spousta drobných vylepšení. Například aplikace Nastavení už obsahuje snad všechny prvky, které byly v průvodních ovládacích panelech.

Novinkou dubnové aktualizace je například možnost nastavit hlasitost audia pro každou aplikaci zvlášť. Podobně lze na noteboocích se dvěma grafickými čipy vybrat, jakou grafickou kartu má jaká aplikace použít, pro starší hry lze například nastavit použití integrovaného čipu s nižší spotřebou.

Microsoft připravil také možnost snadného párování zařízení přes Bluetooth. Po aktivaci párovacího režimu na zařízení se v PC objeví výzva ke spojení automaticky. Má to ale háček - zatím tuto funkci podporuje jediné zařízení, a sice myš od Microsoftu. Firma ale prý jedná s dalšími výrobci v čele se společností Logitech.

Vylepšení pro vybrané

Windows 10 April Update obsahuje více novinek, ale spousta z nich se netýká českých uživatelů.

Jde například o vylepšení asistentky Cortany, možnost diktování textu jako plné náhrady klávesnice a možnost automatického čtení dokumentů v nové verzi Wordu v rámci předplatného Office365.

Řada vylepšení se také týká majitelů specifického hardwaru. Microsoft například zvýšil přesnost a zrychlil odezvu při ručním psaní dotykovým perem a výrazně vylepšil podporu virtuální reality.

Headsety, označované jako Mixed Reality, si už rozumí se službou SteamVR (doposud byla k dispozici pouze betaverze) a přišla i podpora vibrační odezvy pohybových ovladačů.