Everesta, s.r.o.

Téma pro Listopad 2008

Co je Personální marketing

Ilustrační foto z konference Lidi nejsou a nebudou

Jsem studentem posledních ročníků dvou fakult nejprestižnější univerzity ve střední Evropě. Mám nadprůměrné zkušenosti s informačními technologiemi, rozumím dvěma cizím jazykům. Jsem letmo zorientován na trhu práce a na základě toho doufám, že po skončení studia bych mohl najít slušné zaměstnání. Ale nabídky na svých cestách Prahou nepotkávám. Ptám se tedy, co je to personální marketing?

Horské kolo jako bonus k platu

Karin Ulrichová - DNV

Původně norská nadace, v současné době nadnárodní společnost Det Norske Veritas má za jeden ze svých hlavních cílů vytyčeno snížení emisí skleníkových plynů. Jak říká marketingová ředitelka pro Českou a Slovenskou republiku, Karin Ulrichová, nedělají si iluze, že zachrání svět. Chtějí zvýšit společenské povědomí o tomto problému.

Automobilky propouštějí? Omyl!

TPCA - továrna

Pravým opakem pesimistických zpráv, které se dnes denně dozvídáme z médií, je automobilka TPCA. Nejen, že nepropouští, ale dokonce hledají nové pracovníky. Z krátkého rozhovoru s personálním ředitelem TPCA Vadimem Petrovem je zřejmé, že na nové zaměstnance čeká nejen práce, o kterou bude nejspíše v automobilovém průmyslu nouze, ale také jedinečný systém benefitů.

Trh práce se přesunul na internet

trh práce na internetu

První věcí, kterou udělá už i průměrný Čech hledající práci, je otevření internetového prohlížeče. A zaměstnavatelé jsou na tom stejně. Ovšemže mladí lidé využívají jiné zdroje než starší generace, vzdělaní lidé budou hledat práci na jiných místech než ti se základním vzděláním atd.

Tipy na čtení

PM_books.JPG

Pro potřeby samovzdělávání jsme se rozhodli přinášet Vám ke každému tématu měsíce doporučenou literaturu. Proto jsme Vám připravili několik tipů, abyste měli přehled o tom, kde najdete trochu šedé akademické teorie.

Personální management
Michael Armstrong
Údajně nejúspěšnější učebnice personálního managementu na světě. V knize najdete i trochu té zelené praxe. A jsou tam i obrázky!

Vychováváme si učně

Monika Kosinová

Když se vám podaří sehnat hotového pekaře nebo řezníka, je to v podstatě zázrak. SPAR Česká obchodní společnost využívá efektivní systém výchovy učňů, kteří pak nastupují jako stabilní zaměstnanci. Pozvání k rozhovoru přijala vedoucí personálního oddělení, paní Monika Kosinová.

Jaký důraz kladete na externí personální marketing, tedy budování dobrého jména jako zaměstnavatele?

Lov na absolventy

Firmy loví vysokoškoláky

Na půdě vysokých škol, ale nejen tam, jsou organizovány náborové akce zaměřené na studenty, kde se prezentují soukromé společnosti. Firmy tak propagují svá pracovní místa a snaží se ulovit vzdělané a perspektivní zaměstnance. Snaží se studentům dokázat, že práce, kterou jim nabízí je pro ně ta nejlepší. Dělají personální marketing.

Využití systému Cafeteria – jeho výhody a nevýhody

Kurz výběrového řízení - il. foto

Tereza Zimmerová, ECS Personal Agency
Cafeterii považuji za dobrý systém, který by se měl rozšiřovat. Vždycky je třeba zaměstnancům zajistit možnost výběru, přizpůsobit jim konkrétní nabídku.

Hana Pečmanová, Orion Oyj
Cafeterii nevyužíváme, nemáme, kde a kdy tento systém použít.
Byli jsme dokonce osloveni externí agenturou, která nám nabídla, že ji připraví, a odmítli jsme je.

„Jdi, zaměstnanče, vyber si benefit, který chceš“

Martin Bulíř

Rozhovor s Martinem Bulířem, obchodním ředitelem Accor Services CZ.
Koho jiného se ptát na benefity, že?

Personální marketing bývá často rozdělován do dvou složek – interní, tj. udržení zaměstnanců, a externí, tj. přilákání zájemců o místo a budování zaměstnavatelské prestiže. Která je podle vás zásadnější?